Charles Darwin Buluşu

'Ders notları' forumunda Aysell tarafından 17 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Charles Darwin Buluşları

  Charles Darwin İcatları

  Charles Darwin canlıların bugünkü biçimlerine gelinceye kadar bir dizi değişiklik geçirdiğini saptayarak evrim kuramım en açık biçimde ilk kez ortaya koyan doğa bilginidir.
  Gallapagos Adalarında, evcil hayvanlar, özellikle güvercinler üzerinde yapmış olduğu araştırmaların sonuçlarını Türlerin Kökeni adlı eserinde sunmuştur.

  [​IMG]

  Bu yapıtında, “doğal seçme ya da “doğal ayıklanma yoluyla canlıların nasıl evrim geçirdiğini açıklayarak kuramının temel ilkelerini tanıttı. bu teoriye göre, koşulların değişmesine bağlı olarak canlı ya hemen değişir ya da uzun zaman içinde değişim gösterir. Eğer canlı değişmezse, yaşam şansını kaybeder. ‚ünkü yaşam ilkesi ekonomidir; her şeyin belli bir işlevi vardır ve o işlevi en iyi şekilde yapmak zorundadır; ona uymayan canlı kaybolur. Eğer yaşam şartları değişmişse, canlının da buna bağlı olarak değişmesi gerekir; aksi taktirde mevcut fakat işe yaramayan bazı kısımlarını ya da organlarını beslemek ve kendi gücünü korumak için kullanacağı besinini gereksiz yere sarfetmek zorunda kalır.

  Bu durumda yaşam savaşında başarılı olma şansını zorlar, hatta kaybedebilir. Bundan dolayıdır aynı görevi yapan organın sayısı fazlaysa, bunlar değişime uğrar ya da uzun süre değişmemiş organlar ve nisbeten az gelişmiş, basit canlılar, aynı şekilde, değişme geçirirler.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Charles Darwin Buluşu
 1. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,089
 2. Bella
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,646
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,204
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  650
 5. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  851