Charlie Chaplin Kimdir Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda gezginler tarafından 20 Oca 2011 tarihinde açılan konu


 1. Charlie Chaplin Kimdir Hakkında Bilgi

  Doğum 16 Nisan 1889-Londra
  Ölüm 25 Aralık 1977-İsviçre
  Meslek Komedyen, oyuncu, yönetmen

  Charlie Chaplin, İngiliz sinema oyuncusu, komedyen ve yönetmendir. 1919 yılında Griffith, Mary Pickford ve Douglas Fairbanks ile birlikte “United Artist” firmasını kurmuştur. Birçok filmini bu firma adına veya kendi adına çekmiştir. Sanat hayatı boyunca 79 film yapmıştır.

  HAYATI
  Asıl adı Sir Charles Spencer Chaplin’dir. Şarlo olarak da bilinmektedir. 1889 yılında Londra’da doğmuştur. Anne ve babası sirk oyuncusu olduğundan altı yaşındayken seyirci önüne çıkmıştır. Şarkı söyleyip dans etmesini öğrenmiştir. Çocuk yaştayken babası ölmüştür. Akıl ve ruh hastası olan annesi de sık sık akıl hastânesine gidip gelmektedir. Bu sebeple sıkıntı ve sefillik içinde bir hayat yaşayan Chaplin, bu dönemde bâzan geçici sahne işleri bulmuştur. Bâzan da sokaklarda yaşamak zorunda kalmıştır. 17 yaşındayken Fred Karno’nun müzikhol topluluğuna girmiştir. 1910 yılında ABD’ye gitmiştir. 1912 yılında buraya yerleşmiştir.

  Mack Senett’in yardımıyla sinema oyunculuğuna atılmıştır. 1913 yılında Keystone film şirketiyle anlaşarak 35’in üzerinde kısa filmde rol almıştır. Daha çok komedi türünde oyunlarda rol alan Chaplin, kısa sürede meşhur olmuştur. 1915 yılında Essenay Şirketi için 15 film çevirmiştir. 1916 ve 1917’de Mutual şirketi için 12 kısa ve orta uzunlukta film yapmıştır. Essenay şirketinden 1250 dolar, Mutual şirketinden 10.000 dolar haftalık; ayrıca sözleşme için 150.000 dolar almıştır. 1917 yılında First National şirketinden sekiz film için 1 milyon dolar almıştır. 1942 yılında savaşta Almanlara karşı II. bir cephe çağrısında bulunmuştur. İzlediği tutum sebebiyle pek çok çevrenin yanısıra Amerikan ordusunu da sinirlendirmiştir. ABD hükümetinin vergi borcu için sıkıştırması, ayrıca bâzı politikacı ve köşe yazarlarının, yıkıcı faaliyetlerde bulunduğunu ileri sürmeleri üzerine ABD’den ayrılmıştır. 1952’de yerleşmek üzere İsviçre’ye gitmiştir.

  1957 yılında Londra’da yaptığı New York’ta Bir Kral (A King in New York) adlı komedi filmiyle Amerikan idâresini ve yaşayışını tenkid etmiştir. Bu sebeple komünizm taraftarlığıyla itham edilmiştir. 1964 yılında hayat hikâyesini yayınlamıştır. 1966 yılında başrollerini Marlon Brando ve Sophia Loren’in oynadığı, kendisinin de hem senaryosunu yazdığı hem de küçük bir rolde göründüğü Hong Konglu Kontes adlı son filmiyle tekrar dikkatleri üzerine çekmiştir. 1972 yılında kendisine verilen Özel Oskar Ödülünü almak üzere ABD’ye gitmiştir. 1977 yılında İsviçre’nin Coirser-Sur-Vevey şehrinde hayatını kaybetmiştir.
   
Yükleniyor...