Che Guevara Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 18 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Che Guevara Kimdir


  Ernesto Rafael Guevara de la Serna , 14 Haziran 1928'de Arjantin'in Rosario şehrinde doğdu. Devrimci bir ailesi vardı. Henüz iki yaşındayken daha sonraki gerilla yaşamında kendisine büyük bir dert olan astım hastalığına yakalandı. İlkokulu Alta Gracia'da, ortaokul ve liseyi de Cordoba'da tamamladı. Lise yıllarında Marksist düşüncelerle tanıştı. Guevara ailesi 1944'de Buenos Aires'e taşındı. Che burada tıp fakültesine kaydoldu. Aynı zamanda bir çok işte çalışıp ailesine katkıda bulunuyordu.

  Tıp eğitimi alırken Latin Amerikayı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizmi incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemalanın sosyal devrimine katıldı.

  Bir süre sonra 1959 yılında Kübada yönetimi ele geçiren Fidel Castronun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketinin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Kübadan ayrıldı. İlk olarak Kongo-Kinşasaya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birliklerinin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivyaya gitti. Guevara 9 Ekim 1967de Vallegrande yakınlarındaki La Higuerada Bolivya Ordusunun elinde iken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanıklık etmişlerdir.

  Che Guevara Resimleri

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
Yükleniyor...