CHECK - UP Neden Gereklidir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Semerkand tarafından 28 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. CHECK - UP Neden Gereklidir?
  CHECK-UP Neden yaparız ?
  Check - up kişilerin sağlık sorunları olmadan, olası sağlık problemlerinin tespit edilmesi, önlenmesi ya da problem oluşmuş ise onu durdurmak amacıyla yapılan genel bir kontrol şeklidir.

  Sağlık, insanların değerini genellikle kaybettiğinde anladığı bir kavramdır. Oysa hastalıkların oluşmasından sonra tedavilerinin zorluğu ve maliyeti göz önüne alındığında, koruyucu hekimlik hizmetleri uzun vadede daha ucuz ve daha etkili bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.

  Check - up'lar bu amaçla uygulanan çok önemli bir koruyucu sağlık hizmeti seçeneğidir. Hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasının amaçlandığı check - up programları bireyin hem yaşam süresi, hem de yaşam kalitesi açısından son derece önemlidir.

  Yapılan basir bir kan tahlili ile kalp hastalığı riski tespit edilebilmekte, küçük birkaç tetkikle kanser gibi ciddi hastalıklar başlangıç aşamasında fark edilebilmektedir. Bu nedenlerle en az yılda bir kez uzman kişiler tarafından genel check - up taraması yaptırılmalıdır.


  [​IMG]