Çiçek Aşısını Kim Buldu

'Sorun Cevaplayalım' forumunda YAREN tarafından 8 Haz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Çiçek Aşısı Nasıl Bulundu?


  [​IMG]

  Sağlığımız konusunda aşının önemi çok büyük.Tarihler boyunca aşı üzerine yapılan çalışmalar sağlıklı bir nesilin ortaya çıkmasında ve buna bağlı olarak hastalıkla mücadelede çok önemli bir yere sahiptir.

  Aşının bulunuşu itibariyle yapılan çalışmaların birbirini tamamlaması günümüzde kullanılan aşının temellerini atmıştır,tıpta devrim yaratmıştır
  İşte bu aşılardan biri olan çiçek aşısı da Edward Jenner tarafından bulunmuşturi

  Peki Edward Jenner kimdir?
  Çiçek Aşısını Nasıl Buldu?

  Edward Jenner (17 Mayıs 1749 / 26 Ocak 1823) bir köy papazının çocuğu olarak dünyaya gelmiştir, İngilterede Gloucestershireda bir operatörün yanında uzun süre çıraklık yapmış daha sonra tıp öğrenimini geliştirmek için Londraya gitmiş ve orada John Hunterin öğrencisi olmuştur.

  Hocasının tavsiyesi ile 1775 de, o dönemlerdeki en yaygın ve can alan hastalık olan çiçek hastalığı ile ilgili araştırmalara başlamıştır. Araştırmaları sonucu çiçek hastalığına aşı bulan Jenner aynı yıl köyünde baş gösteren çiçek hastalığı salgını karşısında çocuklar üzerinde aşısını denemiş ve olumlu sonuçlar aldığını ispat etmiştir. Daha sonra 1796′da buluşu ile ilgili ayrıntılı bir rapor yayımlamış ve buluşu gerek Avrupada gerek ise Birleşik Amerikada ilgiyle karşılanmış ve benimsenmişse de dönemim tıp bilginleri aşıya karşı çıkmışlardır. Ancak elde edilen sonuçların başarısı sebebi ile 1870 yılına gelindiğinde binlerce insan aşılanmıştır. Daha sonraki yıllarda çiçek aşısı İngilterenin dışında da yaygınlaşmış, bugün ise tüm dünyada kullanılmaktadır.
  Alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ara 2012

 2. Cevap: Çiçek Aşısını Kim Buldu

  Çiçek aşısının Avrupa'da bulunmasından 50 yıl önce Osmanlı'daki çocuklar Çiçek hastalığına karşı aşılanıyordu.