Çiçek Hastalıkları ve Çareleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ezlem tarafından 21 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çiçek Hastalıkları nelerdir ne yapmalı
  Çiçek Hastalıklarına çözümler
  Çiçek Hastalıkları

  Çiçek Hastalıkları ve Çözümleri

  Çiçeklerde canlıdır ve hastalıklara tutulabilirler. Onlarda büyür, gelişir ve her canlı gibi ölür. Diğer canlılar nasıl ölüyorsa, hastalanıyorsa, aynı durum bitkiler içinde geçerlidir ve yi bakım isterler.

  Bu haztalıklar bazen fazla sulamadan, bazen susuzluktan, bazen besin eksikliğinden ileri gelebilir. Hastalıklı bir bitkiyi gördüğünüz zaman sağlam mı hasta mı anlayabilirsiniz

  Peki ne çeşit hastalığa yakalanabilir ve tedavi edilebilir?

  * Yeşil veya Siyah Sinekler : Bitkinin büyüyen uçlarında koloni oluştururlar. Yok etmek için Arap sabunu köpürtün ve bununla tüm bitkiyi yıkayın ve durulayın.
  * Kabuk Böcekleri : Yapraklara ve gövdeye yapışmış gibi duran küçük sert kabuklu,kahverengi, sarı böceklerdir. Böcekleri ılık sabunlu su ile temizleyip durulayın.
  * Küf : Yapraklarda ve gövdede oluşan beyaz pudra benzeri oluşumlardır. Mantar ilacı ( fungicide ) ile spreyleyin.
  * Beyaz Sinekler : Güveye benzer ve rahatsız edildiğinde uçuşan küçük beyaz böceklerdir. Tüm bitkiyi ılık sabunlu suya batırın ve sonra durulayın.
  * Botrytis : Yaprak, çiçek ve gövdede bulunan gri küftür. Bitkiyi daha kuru bir ortama alın ve hava akımını artırın. Ölü çiçek ve yaprakları düzenli olarak ayıklayın. Sorun devam ederse mantar ilacı kullanın.
  * Mealy Bugs : Yaprakların altında ve gövdede bulunan minik yün yumaklarına benzer oluşumlardır. Pamukçuk gibidir. İspirto ( Metil Alkol ) ya batırılmış bir pamukla siliniz.
  * Kırmızı Örümcek Mite’ları: Yaprakların alt yüzeylerinde bulunan küçük, sarı, kahverengi veya kırmızı kurtçuklardır. İnce örümcek ağları üretirler. Kuru ortamı severler. Nemliliği artırmak amacıyla bitkiyi sık sık spreyleyin.
   
Yükleniyor...