Cildinize en uygun fondöten nasıl seçilir?

'Kadınca' forumunda Habibe tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Cildinize en uygun fondöten nasıl seçilir?
  [​IMG]

  Makyaj yapmak başlı başına bir sanattır ve bu sanatı en doğru şekilde icra etmek için sadece el becerisi ve malzemeye ihtiyaç vardır. Eğer malzeme unsuru tamsa o zaman iş sadece el becerisine kalıyor.

  Fondöten kullanmanın amacı cildi makyaja hazırlamak ve eşit renkte bir cilt tonu oluşturmaktır. Bu nedenle tam olarak kendi renk tonunuzda bir fondöten bulmanız gerekir. Kendi renk tonunuzdan ne daha açık ne de daha koyu olan fondöten seçmemeye kendinizi şartlandırın.

  Makyaja başlarken en temel unsur fondöten seçimidir. Çünkü fondötende doğru renk tonunu seçemezseniz ortaya çirkin, çirkin olduğu kadar da komik bir sonuç çıkacaktır. İşte böylesi bir sonuçla karşı karşıya kalmamanız için cildinize en uygun fondötenin nasıl seçilmesi gerektiği konusunda küçük ipuçları vermeye çalışalım.

  Öncelikle bilmeniz gereken şudur; fondöten seçerken aceleci olmayın doğru ışığın ve doğru ortamın sağlandığından emin olun. Mesela florasan ışıkta cilt rengi soluk görünür mağazalardaki ışıklandırma ise gün ışığından oldukça uzaktır. Siz siz olun fondöten denerken gün ışığında seçim yapmaya özen gösterin.

  Fondöten seçerken bayanlar genellikle el üzerinde ya da bileğin iç kısmında uygulama yaparak seçim yapmaktadır. Bu yanlış bir yöntemdir. Eğer fondöten deneyecekseniz bunun için en uygun bölge çene kısmıdır. Çene bölgesine uyguladığınız fondöten size en doğru sonucu verecektir.

  Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise cilt tipinizi tanımaktır. Eğer cilt yapınızı iyi tanıyorsanız o zaman işiniz daha kolay olacaktır. Şöyle ki kuru bir cildiniz varsa sıvı fondöten, yağlı bir cildiniz varsa o zaman yağ kontrollü pudralar tercih etmelisiniz.