Cilt için bakımı püf noktaları

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 6 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cilt bakımının püf noktaları


  Derimiz, yaz aylarında güneş sonrası kurumakta, sertleşmekte ve daha fazla bakıma gereksinim duymaktadır. Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü uzmanlarından Dr. Buket Pençe, "Yazın artan ter salgısı, kuruyan ve sertleşen deriden bazen dışarıya boşalamayarak deri altında isilik dediğimiz kabartılara yol açmaktadır. Ayrıca yağlı ciltlilerde yazın gözeneklerin tıkanması, akne oluşumuna neden olabilmektedir" diyor.

  cilt-bakimi-püf-noktalari-.

  NEMLENDİRMEK ŞART

  Dr. Pençe bu problemleri engellemenin en kolay yollarını şöyle sıralıyor: Sık sık yıkanmak, derimizin gözeneklerini açık tutmaya yarar.

  Ancak su da, deniz, havuz, sabun gibi cildimizin kurumasına neden olan diğer bir faktördür. Yani yaz aylarında suyun ve güneşin kuruttuğu derimizi uygun nemlendiricilerle sürekli nemlendirmek gerekmektedir. Daha çok, hassas ve kuru derili çocukların yüzünde yaz aylarında açık renkli, hafif kepekli lekeler oluşturmaktadır. Bunlarında engellenmesi ve tedavi edilmesi derinin güneşten korunması ve nemlendirilmesi ile mümkün olmaktadır.
  AYAK BAKIMI DA ÖNEMLİ

  Yine sıcaklarda saç ve ayak bakımına da özen gösterilmelidir. Kalınlaşan yağlı deri bölgelerine asit salisilik, retinoik asit içeren losyon veya jel formunda deri incelticiler uygulamak isilik ve sivilce oluşumunu önleyebilir. Eğer cildimizde isilik veya sivilce oluşursa antibiotikli losyon veya jeller gerekebilir. Kuruyunca gövde, kol ve bacaklara, yağlı losyonlar, kremler; ayaklara ise vazelin ve asit salisilik içeren merhemler uygulamak deriyi rahatlatacaktır.
  GÜNEŞ LEKELERİ NASIL OLUŞUR?

  Yaz aylarında güneşten gelen ultraviyole ışınları, deride değişik lekeler oluşturmaktadırlar. Bunlar:

  ÇiLLER:

  Özellikle yüze yerleşen küçük kahverengi lekelerdir. Kışın azalırlar.

  LENTiGOLAR:

  Güneş gören yerlerde oluşan çillerden daha büyük ve kışın gerilemeyen kahverengi lekelerdir. Karaciğer lekeleri de denmektedir. Açık renk derilerde, sarışınlarda ve orta yaş üstünde daha sık görülmektedir.

  AÇIK RENKLiLER :

  Kol ve bacakların alt kısımlarında görülürler. Birkaç milimetre çaplı, yuvarlak ve açık renk lekelerdir.

  MELAZMA :

  Çeşitli nedenlerle ışık duyarlılığı olan kişilerde yüzde oluşan yaygın koyu renkli lekelerdir. Işık duyarlılığı yapan nedenlerin en sık görülenleri gebelik, bazı ilaçlar, doğum kontrol hapları, sakinleştirici, idrar söktürücü, antibiyotik, ağrı kesicilerden bazıları, havuç, kereviz, dereotu, limon, bergamut, baklagiller, incirdir.

  BiTKi LEKELERi :

  Fitofotodermatit denilen, deri reaksiyonu nedeniyle bazı bitkilerin deriye temas ettiği yerde güneş görünce oluşan ekzama(dermatit) sonucunda kahverengi lekeler ortaya çıkmaktadır. Bu lekeler bitkinin deriye temas ettiği yerleri aynen gösterir. Bu lekelere en sık neden olan bitki ve meyveler incir ve çimendir.

  PARFÜM LEKESi :

  Parfüm, kolonya ve bazı kozmetiklerin deriye temas ettiği yerlerde güneş ışınları kahverengi lekelere neden olurlar.
   
Yükleniyor...