cilt kuruluğu için maske

'Kişisel Bakım' forumunda HazaN tarafından 15 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kuru ciltler için maske
  Kuru cilt için uygun maske

  Kentsel yaşamın neden olduğu stres ve hava kirliliğinden kaynaklanan cilt kuruluğu ve dökülmeler meydana gelmektedir.
  Sağlıklı, taze ve ışıltılı bir cild için besin ve nem oranını yüksek tutmalısınız. Ağızdan alınan besinlerin yanı sıra yapacağınız cilt maskeleri de sizin cildinizi canlı tutacaktır.

  Birinci maske:
  Birkaç marul yaprağını kaynar suya batırıp 2 dakika bekletin ve soğumaya bırakın. Yaprakları temizlenmiş yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 20 dakika bekleyip yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Havlu ile kurulayın. Ön bakım niteliğini sağlayan bu uygulamanın ardından

  İkinci maske : Marul (kıvırcık salata) yaprakları ince ince kıyılır, üzerine zeytin yağı ve birkaç damla limon suyu sıkılır (lapa haline gelmesi için). Marulu yüzünüze sürülmesinin yeterli olmadığını düşünüyorsanız eğer, lapa haline getirilmiş yaprakları cildinizin üzerine serdikten sonra sargı beziyle bir kez dolandırın. Hava almaması gerekmektedir bu nedenle çok sık sarılmamalıdır. Her iki uygulama yapıldıktan sonra. 20 dakika beklenir. Genel kaba temizlik yapılır. Daha sonra önce sıcak suyla cilt yıkanır sonra da soğuk suyla temizlenir. Aynı vitamin değerlerini içeren besin kaynaklarından olan, rendelenmiş turp veya patates püresi de marul yerine kullanılabilir.

  Çilek maskesi:
  Kuru ciltdin en özelliklerinden birisi de C ve A vitaminin eksik olması olarakta biliniyor. Kuru cilt çatlamaya ve kolay tahriş olmaya meyillidir. Bu nedenle vitamin takviyesi yapılmalıdır. Çilek maskesi takviye için idale bir bakım niteliğidir. Çilek maskesi için gerekli malzemeler, 250 gr taze çilek, yulaf unu, bir yumurta, yoğurt malzemeleri hazırlanılır. Bir kap içerisinde bir avuç taze çilek ezilip, yulaf unu ile karıştırılır. Daha sonra yumurtanın sarısı ile iki çorba kaşığı yumurta çırpıldıktan sonra karışıma dökülür. Bütün ezme parçalar birleştirilir ve krem kıvamına getirilir. Bir damla elinizin üzerine damlatın. Tortu oluşmayacak şekilde bir kıvam oluşmuşsa, daha önce temizlediğiniz cildinizin (yüz, kol, bacak vs)üzerine sürün. Besleyici niteliği olan çilek maskesini 20 dakika cildinizde kalmasını sağlayın. Unutmayın cilt maskesinin en önemli özelliği hareketsiz bölgelere sürülmesidir. Bu bölgeler yüz, kol, göğüs ve sırt. 20 dakika bekledikten ılık su ile yıkanır. Çilek maskesi özellikle göz altlarındaki kırışıklıkların azalmasında önemli rol oynar.