Cilt Lekelerine Lazer Tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 17 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Lazer Cilt Lekeleri Tedavisi

  Lazerle Leke Tedavisi


  Lazer ile Cilt Lekesi Tedavisi hekimin dikkatli fizik muayenesinden sonra planlanır.

  Lekelerin iyi huylu, kötü huylu leke ayırımı dikkatlice yapılmalıdır. Cilt lekelerinde hekim muayenesi takiben, gerekli durumlarda biyopsi alınmasına ve patolojik tanıya gereksinim duyulur. Leke tedavisinde birkaç yöntem tek başına kullanılabildiği gibi, kombine tedavi metotları da uygulanır.

  Leke tedavisinde sıklıkla uygulanan tedavi yöntemleri;

  Medikal tedavi: kullanılan bazı ilaçlar ile lekenin soldurulması, uzun süreli tedavidir. Tedavi başarı oranı hastalar tarafından tatmin edici bulunmaz.

  Peelingler, kimyasal asitler veya mekanik dermabrazyon cihazları ile lekenin soldurularak tedavisidir. Uzun süreli tedavi olup maliyeti yüksektir. Aynı zamanda dermabrazyon işlemi sonrası deri de kalıcı skar oluşabilir.

  Kriyoterapi:lekenin dondurularak ortadan kaldırılmasıdır. Maliyeti yüksek ve skar kalma ihtimali olan işlemdir.

  Lazerterapi: Leke dövme tedavisine özel olarak üretilmiş lazer cihazları ile kısa sürede etkin leke tedavisi sağlanabilir. Maliyeti düşük, kısa sürede tatmin edici tedavi sonuçlarına ulaşılabilir.

  Cilt lekesi tedavisinde kullanılan lazerler sadece bu tıbbi durum için üretilmiş özellikte olan cihazlar. Bu cihazlar ile sadece leke tedavisi yapılır. Kliniklerde başka amaçlar için (epilasyon, damar tedavisi) kullanılan lazer cihazları ile leke tedavisinde tatmin edici sonuçlar almak mümkün değil.


  alıntı
   
Yükleniyor...