Ciltte Beyaz Lekeler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Sitem tarafından 8 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Deride Beyaz Lekeler
  Ciltte Beyaz Lekeler neden olur
  Vitiligo nedir,Vitiligo belirtileri
  Ciltt e Beyaz Lekeler hangi hastalık belirtisidir.

  Ciltte Beyaz Lekeler

  Derideki melanosit denen hücrelerden üretilen melanin adlı madde derimizin rengini(açık veya koyu renkli) oluşunu belirler. Melanosit denen bu hücreler ölür veya melanin salgılayamazlarsa derinin rengi giderek açılır ve sonunda tamamıyla beyazlaşır.

  Ciltt e Beyaz Lekeler hangi hastalık belirtisidir

  ciltteki beyaz lekeler lupus (pullu, kelebek tarzında lekelerin olduğu deri hastalığı), malign melanoma (deri tümörü), vitiligo (ciltte büyük beyaz lekeler oluşturan hastalık), mantar gibi önemli cilt hastalıklarının habercisi olabiliyor.


  Vitiligo

  Vitiligo deriyi boyayan maddenin (pigment ) kaybı nedeniyle, cildin beyazlaşması ile seyreden bir hastalıktır. Vitiligo vücudun herhangi bir yerini tutabilir. Genellikle vücudun her iki yanı da tutulur. En sık olarak yüz, dudak, el, kol, bacak ve cinsel bölge tutulur.

  Kimler vitiligoya yakalanır?
  Vitiligo her yüz kişiden 1-2 sini etkiler. Etkilenen kişilerin yarısı 20 yaşın altındadır ve etkilenen beş hastadan birinin ailesinde bu hastalık tablosu vardır. Bu hastalık otoimmün (vücudun pigment hücrelerine antikor oluşturduğu) bir hastalıktır. Vitiligosu bulunan hastaların çoğu sağlıklı olmasına rağmen bazı hastalarda guatr hastalığı gibi otoimmün hastalıklar vardır.
   
Yükleniyor...