Çimlendirilmiş Buğday-Çimlendirilmiş buğdayın yapımı-Faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Ezlem tarafından 13 Haz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Çimlendirilmiş Buğday-Çimlendirilmiş buğdayın yapımı-Faydaları

  [​IMG]

  Eğer zihnen yorgunsanız, çocuklarınızın büyümesiyle ve gelişmesiyle ilgileniyorsanız, gebe iseniz, doğan çocuğunuzu emzirmek istiyorsanız, hastalıktan yeni kalkmışsanız çimlendirilmiş buğdayı unutmayın.

  Yenmesi gereken normal günlük miktar 1-3 tatlı kaşığı dolusudur. Başlangıçta 2-3 hafta bu miktarı aşmamalı. Bu kür 2-3 ayda bir tekrarlanabilir. Bu besin çok enerji verdiğinden, gergin ve sinirli olanlar sakınmalıdır. Çimlendirilmiş buğdayı salataya, çorbaya, yemeklere, buğdaydan yapılmış bir bulamaca katarak yiyebilirsiniz.

  Çimlendirilmiş buğdayın yapımı:
  Buğday geceden yıkanır, cam ya da porselen bir kâseye konur. Üzerine yüzeyini bir parça örtecek kadar ılık su eklenir ve 24 saat bekletilir. (Mevsim yaz ise normal ısıda su konur.) Sonra süzülür ve ertesi sabaha kadar susuz bırakılır. Sabahleyin buğdaylar suyla çalkalanır, yani nemli kalmaları sağlanır ve akşama kadar bekletilir. Akşam yine sudan geçirilir. Buğdayın sudan geçirilmesi sürekli nemli kalması içindir. Buğday suyla çalkalanırken kabı ya da süzgeci silkelemeli. Böylece taneler birbirinden ayrılarak aralarına hava girer ve kabarmaları kolaylaşır. Buğday yazın 2, kışın 4 günde yeşerir. Odanın ısısı 12C'den aşağı düşerse tohumlar asitleşir, 18C'den yukarı olursa sertleşmeye yüz tutar ve çimlenmez. Çimleninceye kadar buğdayların nemli kalması sağlanmalıdır. Buğdaylar 1/2 cm. çimlendiğinde kullanılmaya hazırdır. Çimlenen buğdayın hem tohumu, hem filizi yenir.

  Çimlendirilmiş buğday:
  Anemi
  Kolesterol
  Bedenin minarellerden yoksun oluşu
  Frijidite
  Gebelikte
  Raşitizm
  Verem gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilindiği gibi ayrıca
  Emzirenlerde
  Çoçukların gelişimde
  Yaşlanmayada iyi geldiği bilinmektedir

  Çimlendirilmiş besin maddeleri genellikle çiğ yenmelidir. Ancak pişirelerek de yenebilir.
   
Yükleniyor...