Çocuğunuzun Ders Çalışması İçin

'Kadınca' forumunda Yasemin tarafından 16 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğunuzun Ders Çalışması İçin Yapmanız gerekenler
  Bende bir Anne olarak bu konu ile yakından ilgileniyorum.Biz anne ve babalar olarak bu sorunları mutlaka araştırmlıyız ve bol okumalı nasıl nerede yanlış yağtığımızı mutlaka bulmalıyız.Zararın neresinden dönerseniz kardır çocuğumuza karşı yaptığımız yanlışları bir an önce düzeltmemizde çok yararlı olacaktır.

  Çocuğunuza mutlaka gün içerisinde Okulda neler öğrendiğini uygun bir dille sorarak öğrenin. Çocuğunuz Sizin öğrendiği konularla gerçekten ilgilendiğinizi görmek onu motive edecektir.

  Çocuğunuzu eleştirirseniz veya daha fazla çalışmalısın derseniz sizin ile konuşmalardan kaçınacaktır.Bak biz senin için şunları bunları yapıyoruz gibi cümleler kurmayınız.Bu genelde tüm anne ve babaların yaptığı büyük bir hatadır.

  Evinizde huzursuz bir ortamın olması, çocuğunuzun zihnini sürekli meşgul eder ve okuldaki yaşamını olumssuz yönde etkiler.

  Çocuk haklı bile olsa, yanında öğretmenlerini eleştirmeyiniz. Öğrencinin öğretmenine güveni azalacağından ders çalışması olumsuz yönde etkilenir ve öğretmenine karşı farklı düşünceler içerisine girebilir.

  Anne ve babalar olarak çocuktan sürekli ders çalışmasını beklememeliyiz oyun, spor, sanat gibi faaliyetleri lüzumsuz görmesi sonucu çocukta oluşan baskı, başarısızlığa neden olabiliyor.

  Ayrıca karşınızdakini olduğu gibi kabul etmekle, ona kendisini değiştirme gücünü vermiş olursunuz. Olduğu gibi kabul edilmeyen çocukların öz değerleri düşük olur. Öz değeri düşük bir öğrenci, kapasitesinin altında performans sergileyecektir.