Çocuğunuzun sosyalleşmesini ister misiniz?

'Kadınca' forumunda Yasemin tarafından 8 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğun sosyalleşmesi hakkında bilgiler  Çocukların önemli gelişim basamaklarından biri olan sosyalleşme en az diğer gelişim alanları kadar önemli olduğunu birçok anne baba bilir fakat nedense çocuğunu kendine bağımlı bir birey olarak yetiştirmekten de vazgeçmez.

  cocugun-sosyallesmesi-.jpeg

  Anne ve babalar artık çocukların onlar olmadan bir şey yapamayacakları kanısında oluyorlar nedense çocuklar anne baba bağımlısı olarak hayatlarını devam ettiriyorlar malesef.Çocuğun doğduğu günden itibaren çevresindeki kişilerle iletişime geçme çabası, sosyalleşmenin ilk adımları olarak kabul edilebilir.

  Değişen günümüz koşullarında teknolojik aletlerin yoğun kullanımı, apartman yaşantısı, park ve bahçelerin yetersizliği çocukların sosyalleşmesine engel olarak onları yalnızlığa itmektedir. Ebeveynler çocuklarına ev dışında yaşına uygun farklı sosyal çevreler yaratmalı, sinema ve tiyatroya götürmeli, sosyal gelişimini destekleyici oyun ve oyuncaklara yer vermeli, oyun gruplarına katılması veya okulöncesi bir kuruma başlaması sağlanmalı.

  Çocuğun ilgi ve yeteneğine göre boş zaman etkinlikleri yaratılmalı. Spor aktiviteler, müzik ve enstürman çalma, kitap okuma, doğayı tanıma, resim yapma gibi etkinlikler bir yandan çocuğun sosyalleşmesini sağlarken bir yandan da fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimini de destekleyecektir.
   
Yükleniyor...