Çocuğunuzun Yarıyıl karnesi Kötüyse

'Bebek Bakımı' forumunda ZORBEY tarafından 24 Oca 2010 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğunuz yarıyıl karnesi kötüyse aşağıdaki önerilere kulak verin.

  Çocukların okul başarısının artırılması için ebeveynlere düşen bir takım görevler vardır.

  * Çocuğunuzu eğitirken kararlı ve adil davranın.
  * Kötü olan yarıyıl karnesini düzeltmek konusunda ona güvendiğinizi hissettirin.
  * Çocuğunuzla okulu hakkında konuşun. Onu dinleyin.
  * Tüm ailenin katılabileceği müze gezisi, tiyatro gibi etkinlikler düzenleyin.
  * Çocuğunuza yapmaktan hoşlandığı ve başarılı olduğu etkinlikleri belirlemesi için yardımcı olun. Örneğin, çocuğunuz basketboldan hoşlanıyorsa onu basketbol tarihi veya oyuncuları hakkında bilgi toplaması için yönlendirin.
  * Ödül ve yaptırımları dengeleyin. Ödüllendirmek ona her zaman para vermek ve ayrıcalık tanımak değildir. Çocuğunuza onunla gurur duyduğunuzu söylemek veya onun başarmak için sarf ettiği gücü fark ettiğinizi belirtmek yeterlidir.
  * Evinizin sakin bir köşesini çalışma alanı olarak düzenlemesi için çocuğunuza yardım edin. Günlük ödev yapma saatini birlikte belirleyin. Bu saat süresince tv, bilgisayar gibi diğer faaliyetleri durdurun.
  * Öğretmenlerine saygı duyduğunuzu çocuğunuza gösterin. Bir eğitimciyle yaşadığınız anlaşmazlığı çocuğunuzun önünde çözümlemeyin. Sık sık öğretmenleriyle konuşun.
  * Öğrencinin kronik bir hastalığı varsa, bu hastalık ve tedavi konusunda öğretmenini bilgilendirin.
  * Öğrencinin gelişme gösterdiği ve zorlandığı alanları belirlemek için çocuğunuzla birlikte öğretmeniyle görüşün. Kurs, etüt gibi özel düzenlemelerinden yararlanın.
  * Öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği gibi akademik başarıyı etkileyen konularda okuldaki öğretmen ve psikolojik danışmanların çocuğunuzla ilgili kuşku ve uyarılarına önem verin. Gerekli durumlarda uzmanlara başvurun.