Çocuk ateşlenince ne yapılmalı?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 29 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Ateşlenen çocuğa ne yapılmalı?
  Biz annelerin korkulu rüyalarından biridir çocukların ateşlenmesi.Malesef özellikle kış aylarında hastalıkların uyandığı mevsimde çocukların hastalanması ve ateşlenmesi elde değildir.Peki bu gibi durumlarda neler yapabilir anneler.Ateşlenen çocuğa ne yapmalıda ateşini düşürmeli konuyla ilgili kısa bilgiler derledik sizler için.

  Hepimiz biliyoruzki çocukların ateşlenmesi özellikle annelerin paniklemesine, endişelenmesine neden olur.Çocuk ateşlenince ne yapmalı sorusunun cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

  Çocukluk ve bebeklik çağlarında anne ve babaları en çok endişelendiren durumlardan biri ateşlenme.Ortalama vücut ısısının 37 derece olduğunu ifade eden uzmanlar Anne ve babalar ateş konusunda çok endişeli davranıyorlar. Eğer çocuğunuzun vücut ısısı, makattan 38 derecenin üzerinde, kulaktan 37,7 derecenin, koltukaltından 37,2 derecenin üzerinde ise ateşli kabul edilebilir diyerek açıklama yapıyorlar.

  Ateşlenmenin, vücudun farklı virüs, bakteri ve diğer mikroorganizmaları tanımlama ve onlarla savaşın nedeni olduğunu unutmamalısınız.

  Çocukların susuzluğu engellemek için vücut sıvısını eksik bırakmamak gerekir. Yüksek ateş, özellikler küçük çocuklarda hızlı su kaybına sebep olarak dehidratasyon yaratabilir. Su, çorba, meyve suları verilebilecek iyi seçeneklerdir. Kafein içeren kola ve çay gibi içecekler, idrar söktürücü etkisinden dolayı su kaybına sebep olacağından, içirilmesi engellenmelidir. Yemek istemeyen çocuklar beslenmek için zorlanmamalıdır.

  Çocuğunuz ne yemek istiyorsa kabul edilebilir miktarlarda izin verilmelidir. Okula giden çocuklar ateş 24 saat yükselmeyinceye dek evde istirahat etmelidir. Aşırı kıyafet giydirme, ateşin daha fazla yükselmesine neden olabileceğinden, çocukları çok az giydirmeli, uyuturken giysiler daha da azaltılmalıdır.

  ateslenen-cocuga-neyapilir-.
   
Yükleniyor...