Çocuk Gelinler

'Güncel Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 24 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dünyanın birçok yerinde çocuklar evlenmeye zorlanıyor..
  Bu evliliklerin çoğu yoksulluktan, bazıları ailenin namusunu korumak adına, bazıları töre ve gelenekler uyarınca, bazıları da (özellikle Afrika ülkelerinde) iç savaş sırasında sözde çocuğu korumak adına gerçekleşiyor.
  [​IMG]
  Dünyada gelişmekte olan ülkelerde 7 kız çoğuğundan biri 15 yaşına gelmeden evleniyor. Hürriyet gazetesinin KONDA araştırma şirketine yaptırdığı araştırmaya göre Türkiye’deki her 3 kadından biri 18 yaşına gelmeden evleniyor. 18 yaşına erişmemiş bireylerin evlenmeleri yasal olmasa da, kız çocukları resmi nikah olmadan zorla evlendiriliyor. Bu da kanunların tek başına kız çocuklarını korumak için yeterli olmadığının en büyük kanıtı.  Bugüne kadar yapılmış araştırmalar çocuk evliliklerin korkunç boyutlarını koyuyor ortaya. Henüz kendileri çocuk olan evcilik çağındaki çocuklara hayatları boyunca taşımaları gereken korkunç sorumluluklar yükleniyor. Bu durumda ihlal edilen insan haklarını şöyle sıralamak mümkün: küçük yaşta evlenen kız çocukları vücutları tam anlamıyla olgunlaşmadan cinsel ilişkiye ve çocuk doğurmaya zorlanıyor. Bu yüzden anne ve bebek ölüm oranları da yüksek. Cinsellik ve korunma konusunda bilgi sahibi olmadıkları ve/ya kocaları kendilerini dinlemediği için herhangi bir aile planlama yöntemi de kullanamıyor çocuk ardına çocuk doğurmak zorunda bırakılıyorlar.

  Okul çağında evlenen kız çocuğunun eğitimine devam etme olanağı bulunmuyor, bu durum kız çocuğunun her yönden kocasına ve onun ailesine bağımlı olmasına ve ekonomik bağımsızlığına asla elde edememesine neden oluyor. Bunun yanında çocuk gelinler sürekli fiziksel, duygusal, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kalıyorlar. Sezen Aksu’nun 1986 tarihli sözleri Aysel Gürel’e müziği de Onno Tunç’a ait “Ünzile” şarkısı,çocuk gelinlerin yaşadıklarını öyle güzel özetliyor ki:


  ...Varmadan sekizine
  Ergin oldu Ünzile
  Hem çocuk hem de kadın
  Onikisinde ana
  Bir gül gibi al ve narin
  Bir su gibi saydam ve sakin
  Susar kadın Ünzile

  Yağmuru kim döküyor
  Ünzile kaç koyun ediyor
  Dayaktan uslanalı
  Hiçbir şey sormuyor...

  [​IMG]


  Erken yaşta evlilikleri engelleyebilmek için bir çok sivil toplum kuruluşunun farklı projeleri bulunuyor. En dikkat çekenleri ise Uçan Süpürge’nin “Çocuk Gelinler” ve Sosyal Demokrasi Vakfı’nın “Evlilik Değil Evcilik” projeleri. Uçan Süpürge’nin projesi geçen sene dünyanın dört bir yanından amatör yönetmenin senaryolarıyla katıldığı bir sessiz-sözsüz film yarışması düzenledi konuya dikkat çekmek için: çünkü kız çocukları evlendiklerinde dilsizleştiriyorlar ve kendi kişiselliklerini hayatları boyunca kaybediyorlar.

  [​IMG]

  Sosyal Demokrasi Vakfı da çocuk evliliklerini durdurmak için Meclis’te konuyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulması için harekete geçti, projeye bir çok yazar, akademisyen ve insan hakları savunucusu destek veriyor. Projeye destek veren milletvekillerinin başında da CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman var. Hem bireylerde hem de toplumda çok büyük yaralar açan bu sorunun çözülmesi ancak toplumdan her kesimin desteğiyle mümkün olabilir. En başta da TBMM’nin bu konunun üzerine kararlılıkla gitmesi gerekiyor ki Türkiye’nin her yerinde bu sorun çözülebilsin. Tek temennim var: kızlarımız kocaya değil okula gitsin, gerçek bebek değil bezden bebek yapsın, çocuk-anne değil çocuk olsun.
   
Yükleniyor...