Çocuklar bu oyunların adını bile bilmiyor

'Güncel Bilgiler' forumunda Pardus tarafından 6 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. Çocukların severek oynadığı sokak oyunları unutulmaya yüz tuttu. Birçok çocuk, yağ satarım bal satarım, çelik-çomak, uzuneşek, topaç, aşık, körebe, bezirganbaşı gibi oyunların ismini dahi bilmiyor.
  [​IMG]

  Aydın Hızlıca'nın haberi

  Uzmanlar ise bilgisayar ve televizyona mahkûm olan çocukların sosyal ve fiziki gelişiminin olumsuz etkileneceğini belirterek anne-babaları uyarıyor. Çok değil yaşı 20'nin üzerinde olanların çocukluğunda sokak aralarında ve evlerinin bahçelerinde oynadığı bu oyunların yerini bilgisayar oyunları aldı. Kentleşmeyle birlikte şehirlerde devasa binaların yükselmesi, çocukların oyun alanlarını daralttı. Tüm bunlara ilköğretim çağındaki çocukların iyi bir gelecek için birçok zorlu sınava hazırlanması da eklenince sokak oyunları unutuldu. Yapılan değişik çalışmalarla oyunlar hatırlatılmaya çalışılsa da istenilen sonuç alınamıyor.

  Bilgisayar oyunlarındaki şiddete dikkat çeken Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Klinik Psikoloğu Hande Sinirlioğlu Ertaş, sokak oyunlarının çocukların kişisel gelişimine olumlu katkı yaptığına dikkat çekti. Evde sürekli bilgisayarla oynayan çocuğun arkadaşlık kuramayacağına işaret eden Ertaş, bu tarzda yetişen çocukların hayatlarının ilerleyen dönemlerinde toplumla sosyalleşemediğinin altını çizdi.

  Oyuncak ve oyunun çocuğun beş duyu organını harekete geçireceğini bildiren Klinik Psikoloğu Ertaş şöyle konuştu: "Çocukların kalem, kaşık tutması, şişe açması, düğme açma-kapaması, ip bağlaması, bisiklete binmesi, çeşitli spor aktivitelerine katılması gelişimlerini hızlandırır. Oyun, çocuğun sosyal gelişiminin sağlıklı olması uyum ve işbirliğini ve paylaşmayı öğrenmesine sebep olur. Oyun, çocuğun kas sistemini geliştirirken, biriken enerjisinin boşalımını ve günlük yaşamdaki gerilimden kurtulmasını da sağlar."

  UNUTULAN BAZI OYUNLAR

  Bezirganbaşı:

  Bezirganbaşı tekerlemesi ile ebe seçilir. Oyuncular seçilen 2 ebenin kolları altından tekerleme eşliğinde geçerler. Başta verilen isimleri bilemeyenler ebelerin arkalarına geçerler ve 2 farklı takım oluşturulur. Ardından ortaya bir çizgi çizilir ve 2 takım çizginin gerisine ip ile kim düşecek çekişmesi yapar.

  Mendil kapmaca:

  Ortada mendili tutacak biri seçilir. Sonra çocuklar 'aldım verdim ben seni yendim' oyunuyla iki gruba ayrılırlar. Çizgilerden çıkış yapan çocuklar arasında mendili yakalayan yakalayamayanı mendille ebelemeye çalışır.

  Yedi kiremit:

  Ortaya yedi kiremit konur, 2 gruba bölünen çocuklar bunu top atıp isabet ettirerek yıkmaya çalışırlar. İlk deviren diğer grubu topla vurma hakkını kazanır. Topla en çok kişi vuran grup kazanır.

  Seksek:

  Herkes tarafından bilinen seksek oyunudur. İlk gidiş bitince sondan başa dönüş yapar. Başta çift ayak gidiş dönüşün ardından tek ayak gider ve tamamladığı karelerin içine ismini yazmaya başlar. Başkasının kutusuna basmadan gidiş dönüşü bitiren oyunu kazanır

  (Zaman)
   
 2. Cevap: Çocuklar bu oyunların adını bile bilmiyor

  Yedi Kremiti bilmiyordum...
   
 3. Cevap: Çocuklar bu oyunların adını bile bilmiyor

  çok yazık gercekten..:mad: ben su yasımda bıle barbie bebeklerle oynamaktan zevk alırken 11 yasındakı kuzenlerım sıkılıyor :S gelecek nesılın oyuncagı bılgısayar
   
 4. Cevap: Çocuklar bu oyunların adını bile bilmiyor

  Keşke sadece unutulanlar oyun olsa :(
   
 5. Cevap: Çocuklar bu oyunların adını bile bilmiyor

  Çocukların depresyonla erken tanışmaları acaba bu gibi şeyler olabilir mi? Kendilerini eğlendirebilen şeyler çok sınırlı. Var olan enerjilerini atamıyorlar.
   
 6. Cevap: Çocuklar bu oyunların adını bile bilmiyor

  Bende yedi kremit bilmiyorum..:f40:
   
 7. Cevap: Çocuklar bu oyunların adını bile bilmiyor

  Eskiden birbirinden güzel sokak oyunlarımız vardı çünkü oynayacak sokaklarımız vardı.
  Şimdi nereye baksan bina, nereye baksan taşıt ve dahada kötüsü nereye baksan cani, katil, sapık...
  Gönül rahatlığıyla kızımı bakkala bile gönderemiyorum. Haliyle bu tarz oyunlardan uzaklaşıp evde pc ve ps2 oyunlarına yöneliyor yeni nesil
  Suçlu kim aceba?
   
 8. Cevap: Çocuklar bu oyunların adını bile bilmiyor

  İnternet sayesinde artık bu oyunlar unutulmuş , bazen annemden dinlerim zamanında oynadığı oyunları. İmrenmem desem yalan olur. Eskiden çocukluk ne kadar güzel yaşanıyormuş..