Çocuklar İçin En Sağlıklı Atıştırmalıklar

'Haberler' forumunda eftelya tarafından 21 Haz 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Çocuğunuz için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak çok fazla zamanınızı almaz. Çabuk bir şekilde kısa zamanda çocuklarınız için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak ister misiniz? İşte;Mayo Clinicte yeralan habere göre, bir şeyler atıştırma bir çok çocuk için eğlencelidir.
  Besleyici atıştırmalıklar, çocuklara enerji ve önemli besinleri sağlamasının yanında çocuğunuzun gün boyunca açlığını bastırmasına yardım edebilir. Peki çocuğunuz için nasıl sağlıklı atıştırmalıklar hazırlarsınız? İşte Öneriler;

  1. Abur cuburu evden uzak tutun: Eğer eve abur cubur almazsanız, çocuğunuz da şekerli, çikolatalı yiyecekler ya da cipsler için yaygara yapmaz. Kendiniz evde hazırlayacağınız sağlıklı atıştırmalıklar ile güzel bir menü oluşturabilirsiniz.

  2. Tahıllı yiyeceklere yönelin: Tam tahıllı krakerler, bol lifli ve tam tahıllı gevrekler gibi tahıllı yiyecekler çocuğunuza enerji sağlar.

  3. Karıştırın ve uyum sağlayın: Küçük havuçları ya da diğer çiğ sebzeleri humus ya da yağsız salata sosuyla karıştırabilirsiniz. Yağsız yoğurdun için taze meyveler atabilirsiniz.

  4. Menüyü genişletin: Ananas, kızılcık, kırmızı veya sarı biber, mango ya da kavrulmuş soya fıstığı gibi sıra dışı gıdalarla atıştırmalıklarınızı çeşitlendirin.

  5. Kahvaltıyı deneyin: Yağda pişirilmiş yumurta ya da tam tahıllı tost gibi kahvaltılık yiyecekleri sağlıklı atıştırmalıklar olarak çocuklarınıza verebilirsiniz.

  6. Atıştırmalıkları tatlandırın: Çocuklar için hazırlanan sağlıklı atıştırmalıkların lezzetsiz olması gerekmiyor. Çocuğunuzun ağız tadını yerine getirmek için puding, donmuş yoğurt ya da meyveler verebilirsiniz. Süt, yoğurt ve taze meyvelerle içecekler hazırlayabilirsiniz.

  7. Eğlence katın: Peynir ya da tam tahıllı ekmek dilimlerini kurabiye kalıplarıyla keserek değişik şekiller yapabilirsiniz. Meyve kebabı yapın ya da çocuğunuza yemek çubuklarıyla dilimlenmiş meyveleri nasıl yiyebileceğini gösterin. Ayrıca farklı meyvelerle tabakta komik yüzler oluşturabilirsiniz.

  8. Serbestliğini destekleyin: Tezgahın üzerinde taze meyvelerle dolu bir kase bırakın. Çocuğunuzun kolayca ulaşabileceği bir rafa ya da dolaba az yağlı, tam tahıllı gevrekler, çeşitli meyveler yerleştirin.

  9. Aldığınız yiyeceklerin etiketlerine dikkat edin: Üzerinde yağsız ya da az yağlı yazan ürünler, kalori ve sodyum bakımından zengin olabiliyor. Aynı şekilde kolesterolsüz etiketi bulunan yiyeceklerde de bol miktarda yağ, doymuş yağ ve şeker bulunuyor. Bu nedenle yiyeceklerin içeriğindeki maddeleri iyice okuyun.

  10. Atıştırmalar için bir bölge oluşturun: Çocuğunuzun mutfak gibi belirli bir bölgede atıştırmasına izin verin. Televizyonunun karşısına oturan bir çocuk ne kadar yediğinin farkına varmaz ve çok kalori alır. Çocuğunuz dışarıda bir şeyler atıştıracaksa tel peynir, yoğurt tüpleri, tahıllı gofretler ile muz ya da diğer meyveleri verin.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ara 2012