Çocuklar için uygun güneş kremi hangisi

'Sağlık Rehberi' forumunda anniccha tarafından 19 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yaza yaklaşırken çocukların uzun süreler güneş altında oyun oynamaları, güneşin zararlı etkilerine maruz kalmalarına neden oluyor.

  "Çocuklarımızı güneşe karşı korumamız şart, çünkü güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmayanlarda ileride cilt kanseri söz konusu olabilmekte" diyen Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocukların güneşin zararlı etkilerinden korunması için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

  Güneş ışınlarından korunmanın yolları

  Güneş yanıkları ve ileride oluşabilecek melanom gibi cilt kanserinin oluşumunu engellemek için çocukları zararlı güneş ışınlarından korumak gerekmektedir. Yaşamın ilk yıllarında cilt çok ince olduğu için ve 9-12 yaş grubu çocukları kontrol etmek zor olduğu için özellikle o yaşlarda güneş yanığı olasılığı artmaktadır. Dolayısıyla bu yaş gruplarına özellikle dikkat edilmelidir. Güneş kremi çeşitli kimyasallar içeren, güneşin zararlı ışınlarının cilde nüfuz etmesini önleyen, cinsine göre farklı özellikler taşıyan kremlerdir. Kremleri farklı kılan ana özellikler şunlardır:

  SPF / Koruma Faktörü: Bu özellik genelde ilk göze çarpandır ve 2den 50 hatta daha yüksek rakamlara bile çıkabilir. 20-30 faktör genelde çocuklarda yeterli görünmektedir. 30 ile 50 faktör arasında yaklaşık yüzde 3lük koruyuculuk farkı vardır.

  UVA ve UVBden korunma: Özellikle UVB ancak her iki çeşidi de kansere neden olabilmektedir, dolayısıyla ürün her iki ışına karşı korumalı.

  Waterproof / Water resistant (suya dayanıklı / suya dirençli):Suda 80 dakika kalındığında waterproof krem koruyucu etkisini devam ettirirken water resistant olanı 40 dakika devam ettirir. Bu yüzden waterproof daha etkilidir.

  30 dakikanın üstünde güneşte kalacak çocuğunuza, güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce güneş kremi sürmelisiniz. 80 dakikada bir kremi tekrar sürmelisiniz.

  6 Ayın altındaki çocuklarınıza güneş kremi sürmeyin

  Son önerilere göre çinko oksit içeren (içerikte Zn oxide diye geçer) güneş kremleri altı ay altındaki bebeklere uygulanabilmektedir. Bu yaş grubundaki bebeklerin doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaları, gölgede kalarak, hafif giysi ve şapka ile korunmaları gerekmektedir.

  Bazı güneş kremleri önemli düzeyde cilt alerjilerine neden olabilmektedir. Özellikle geçen seneden kalan kremleriniz buna neden olabilir, dolayısıyla onları atın. Yeni aldığınız güneş kremini tatilinizin ilk günü çocuğunuzun her yerine ilk kez sürdükten sonra alerji yaratırsa bu hem çocuğunuzun keyifsizliğine hem de tatilinizin kötü geçmesine neden olacaktır.

  Dolayısıyla, şu yöntemi tavsiye ederim. Yeni kreminizi güneşe çıkmadan bir gün önce çocuğunuzun koluna bir iki santimetrelik alana sürün ve yara bandıyla kapatın. Ertesi gün güneş altında yara bandını çıkarın. Eğer 15 dakikada o bölgede kızarıklık, şişlik veya kaşıntı olmuyorsa, tekrar içeri girin, güneş kremini tam sürün ve 30 dakika sonra eğlence başlasın!

  Güneşten korunmanın farklı yolları

  Tişört gibi hafif pamuk giysiler yaklaşık 7 faktörlük koruma sağlarlar (SPF 7) dolayısıyla kendi başına yeterli olmaz ama çok yardımcıdır.
  Şapka başımızı yüzümüzü ve kulaklarımızı korur.
  Doğrudan güneş ışınlarından korunmak için özellikle yaşamın ilk altı ayında şart.

  Saat 10:00 ile 16:00 arası dışarı çıkmamak önemlidir. Güneş ışınlarının bulunduğunuz yerde en dikine dolayısıyla en etkili geldiği saatlerde güneşe çıkmamak en doğrusudur. Havanın bulutlu olması sizi yanıltmasın çünkü güneşin zararlı ışınları bulutları rahatça delip geçmektedir. Güneşi belki görmüyorsunuz ama emin olun, o sizi görüyor.
   
 2. Cevap: Çocuklar için uygun güneş kremi hangisi

  6 aydan küçük çocukların güneş kremi kullanmaması gerektiğini bilmiyordum.:f40:
   
 3. Cevap: Çocuklar için uygun güneş kremi hangisi

  tatilde ailecek trukid kullanıyoruz içerik olarak çok anlamıyorum ama sürümü ve kokusu gayet başarılı bence içerik olarak bilgisi olan varmı,bebek şampuanı gayet meyve kokuyor.
   
Yükleniyor...