Çocuklar neden diş gıcırdatır? Nasıl önlenir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 3 Tem 2011 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklar neden diş gıcırdatır? Nasıl önlenir?
  Çocuklarda diş gıcırdatması Nasıl önlenir?
  Çocuklarda diş gıcırdatması
  [​IMG]
  Diş gıcırdatma aslında bir çeşit hastalıktır. Özellikle çocuklarda diş gıcırdatma alışkanlığı her geçen gün artmaktadır.

  Diş gıcırdatma hastalığı Tıpta dünyasında “Bruksizm” olarak isimlendirilmekte ve zaman içinde dişlerin tamamen kaybedilmesine yol açabilmektedir. Uzmanlar, diş gıcırdatma sorununun son yıllarda arttığını önemle vurgularken, bu vakaların yoğunlukla stres yaşayan kişilerde görüldüğüne dikkat çektiler.

  Şayet kişi dişini sıkıyorsa genel olarak sabahları diş, çene ve kas eklemi ağrıları ile uyanır. Bazı zamanlarda ise şiddetli sırt, bel ve bel ağrıları da görülür. Çoğu durumda eşler, gece uykusunda çok daha fazla yaşanan bu durumu erkenden fark ederler. Diş gıcırdatması (Bruksizm) çok ciddi problemlere yol açabilir. Bu problemleri irdelemek gerekirse şöyle sıralayabiliriz. Dişlerin çiğneme yaptıkları yüzeyleri aşınır. Dişlerde zamanla kırıklar, dişlerde aşırı hassasiyet ve diş etlerinde çekilmeler oluşur. Dişlerde aralanma, sallanma, yanak mukozasında yaralar meydana gelir. Yoğun kas ağrıları (yanak kaslarından sırt kaslarına kadar) baş ve çene eklemi ağrısı ve eklemlerde ses oluşumu görülür.

  Diş gıcırdatması (Bruksizm) nasıl önlenir ve nasıl tedavi edilir?


  • Uyku esnasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile üst ve alt çene dişlerinin arasına “gece koruyucuları” yerleştirilir. Her zaman bu gece koruyucuları yeterli olmayabilir.

  • Hatalı dolgu, protez ve eksik diş varsa tedavisi yapılır.

  • Stres tedavileri, rahat uykuyu sağlayan önlemler alınması, ilaç tedavisi (kas gevşetici ilaçlar) Diş gıcırdatması vakasında (Bruksizm) uygulanan tedavi seçenekleridir.