Çocuklarda Artikülasyon Problemi

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 19 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çocuklarda Artikülasyon Problemi
  Artikülasyon nedir ?Tanımı
  Çocuklarda Artikülasyon Problemi ne Demekdir


  [​IMG]


  Artikülasyon nedir ?

  Artikülasyon: dil, çene, dişler, dudaklar ve yumuşak damağın, sestellerinden gelen havayı kullanarak seslerin, hecelerin, sözcüklerin oluşturulmasında kullanılmasıdır.
  Artikülasyon bozukluğu nedir ?
  Kişi sesleri, heceleri yada sözcükleri doğru biçimde kullanamıyorsa ve bundan dolayı da dinleyici, kişinin ne dediğini anlamayıp daha dikkatli dinlemek zorunda kalıyorsa bu kişilerdeki bozukluk artikülasyon bozukluğu olarak adlandırılabilir.

  Çocuklar, bebeklikten itibaren çevresiyle iletişim halindedir. Bazen ağlayarak bazen de anlamsız sesler çıkararak çevresindekilere dertlerini anlatmaya çalışırlar. Çocuklarda zaman zaman konuşma bozuklukları olabilir. Uzman Psikolojik Danışman Meltem Canver Kozanoğlu da bizlere bu konuşma bozukluklarını ve karşılaştığımız takdirde neler yapmamız gerektiğini anlattı.

  Konuşma seslerini çıkarma işlemine söyleyiş (artikülasyon) denir. Artikülasyon bozukluklar gelişimsel olarak beklenen sesleri çıkartamama ya da yerine başka şey söyleme durumudur. Çocuklarda en çok rastlanan durum; “r” sesi yerine “y”, “k” sesi yerine de “t” sesinin kullanımıdır.

  Artikülasyon Problemi Karşısında Yapılması Gerekenler

  Artikülasyon problemleri çocukta var olan yapısal (dudak, çene ve diş yapısı) bir zorluktan kaynaklanabilir. Bir hekime danışarak fizyolojik bir problem olup olmadığını öğrenin.

  İşlevsel bir problem olup olmadığını araştırın. Özellikle işitme ile ilgili problemler seslerin ayrımlaştırılması ve çıkartılmasında olumsuz rol oynar.

  Küçük yaşta yapılacak müdahaleler daha hızlı sonuç vereceğinden çok gecikmeden konuşma ve dil terapistinden destek alın.

  Çıkartmakta zorlandığı sesleri tespit edin. Bu sesleri içeren kelimeler hazırlayın. Çocuğunuz telaffuz ettiğinde onunla birlikte değerlendirin.

  Sesleri ayrımlaştırması için benzer seslerden oluşan kelimeler verip aynı mı yoksa farklı mı olduğunu bulmasını sağlayın.

  Sesleri telaffuz edemediğinde “yanlış yaptın!” vurgusundan kaçınarak seslerin doğru telaffuzunu sizden tekrar duymasını sağlayın.

  Ev içinde yapacağınız destekleyici çalışmalarda sabırlı olun. Çok fazla sıkmadan günlük hayatın içine, eğlenceli oyunlarla çalışmalarınızı devam ettirin.
   
Yükleniyor...