Çocuklarda Ateş Ölçme Yöntemleri nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 12 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çocuklarda Ateş Ölçme Yöntemleri


  Çocuklarda Ateş Nasıl Ölçülür?
  Özellikler bebekler sık sık ateşlenmektedir. Bunun nedeni birçok hastalık olabilir en doğru yol hemen bir doktora başvurmaktır, eğer siz evde çocuğunuzun ateşi hakkında bilgi edinmek isteseniz çeşitli yöntemler vardır.

  Ateş çeşitli şekillerde ölçülebilir.

  -Koltuk altı
  -Rektal (makattan ölçüm)
  -Timpana (kulaktan ölçüm)

  -Oral (ağız içinden ölçüm)

  Ölçümünde hangi yöntemin uygulanacağı çocuğun yaşına göre belirlenebilir. Bebeklerde rektal ölçümler, daha büyük çocuklarda ise koltuk altından ateş ölçülmesi daha doğru olmaktadır. Genellikle koltuk altına oranla rektal yoldan alınan ölçümler 0,5-1 C daha yüksek bulunur. Koltuk altı ölçümü yapılırken terleme varsa önce kurulanmalı sonra cıvalı kısım koltuk altına gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Tercihen kucakta tutularak 3 dakika termometre kapalı koltuk altında tutulmalıdır. Civalı termometreler en güvenilir ölçümlerin yapıldığı termometreler olmakla beraber kırılmaları durumunda oluşabilecek yaralanmalara, civalı yerlerinin dökülmesi nedeniyle zehirlenmeler oluşmasına karşı dikkatli olunmalıdır.

  Ağız içinden ölçüm yapılırken ölçümden 5-10 dakika önce soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklerin alınmamasına dikkat edilmeli, termometre ağız içerisinde 2-3 dakika bekletildikten sonra okuma yapılmalıdır.

  Hızlı ölçüm yöntemlerinden biri de timpanik termometrelerle kulaktan yapılan ölçümlerdir. Termometre kulak içine dikkatlice yerleştirilip ölçüm yapılabilir.