Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 3 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Çocuklarda Görülen Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir

  Çocuklarda görülen baş ağrıları anne ve babaları oldukça korkutur merak edilen bu konuya deyiniyoruz sayfamızda Çocuklardaki baş ağrılarının nedenleri ne olabilir...

  Gerilim Tipi Baş Ağrısı

  Birçok baş ağrısı boyun çevresindeki kasların kasılması ile oluşur. Çocuğunuzun Gerilim tipi baş ağrıları yanlış postür, sıkıntı, üzüntü, depresyon sebepli olabilir.

  Damarsal
  Kafatası içindeki ve çevresindeki kan damarları ve arterler genişleyebilirler.Bu genişlemiş damarlar beraberlerindeki sinirlere bası yaparak ağrılara sebep olurlar.

  Kafa içi basıncı
  Bazı tumorler, hematom vs organik sebepler kafa içi basıncını arttırarak ağrılara sebep olabilir.İltihaplar:Göz, kulak, burun, diş, sinus iltihaplanmaları baş ağrılarına sebep olabilirler.Nörojenik veya Epileptik Baş ağrıları: Epilepsi (sara) gibi bazı sinir rahatsızlıkları baş ağrısı sebebi olabilirler.

  Kafa Travmaları
  Düşme ve çarpmalar sonucu baş ağrıları çocuklarda sık görülür. Kafa travmalarında beyinde hasar olup olmadığı sadece klinik testlerle anlaşılabilir. Bu tür durumlarda mutlaka sağlık kuruluşuna götürünüz. Zaman ilerledikçe uyku hali, mide bulantısı ve kusma, bilinç kaybı gelişebilir.

  Beyin Tümörleri
  Baş ağrısı olan çocukların %1 inden azında iyi huylu veya kötü huylu beyin tümörleri bulunmuştur. Tümör büyüdükçe baş ağrılarının şiddeti artar ve tümörün tipine ve yerine göre bazı başka bulgularda eşlik eder.

  Menenjitler
  Baş ağrısının yanında yüksek ateş, ense sertliği, zihinsel bulanıklık, uyku halide eşlik eder.

  Organik Nedenli Baş Ağrısı

  Baş ağrısı yüksek ateş sebebi ile oluşabilir. İlk olarak çocuğunuzun ateşini ölçmelisiniz.Enfeksiyonlar: Baş ağrısı birçok enfeksiyon da oluşabilir. Enfeksiyon kulakta, idrar yollarında, akciğerlerde olabilir.
   
Yükleniyor...