Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 18 Kas 2013 tarihinde açılan konu
 1. Kansızlık her yaşta insanlarda görülmektedir.Fakat çocuklarda çok daha fazla görülümektedir.Özellikle 6 ile 24 ay arasında çok daha fazla görülen çocuklarda demir eksikliği kansızlığa neden olmaktadır.Kansılık problemi yaşıyan çocuklar soluk ten renkleri ile dikkat çekerler.Çocuklarda demir eksikliğine yol açan nedenler besinlerle yetersiz demir alımı, hızlı büyüme nedeni ile demir ihtiyacının artması ve kan kaybıdır.

  [​IMG]

  Demir eksikliği anemisi en fazla süt çocukluğu döneminde, 2. Ve 3. Sıklıkta ise okul çağı ve ergenlik öncesi çağda rastlanmaktadır. Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi pirinç unu ile mama ve inek sütüne 1 yaşından önce başlanması ve çocuğun günde yarım litreden daha fazla süt içmesi demir eksikliği anemisi gelişmesinde en önemli nedenlerdir.

  Anne sütü ve inek sütünde demir miktarının az olmasına rağmen anne sütündeki demir inek sütündeki demire göre daha iyi emilmektedir.Büyük çocuklarda özellikle hazır gıdalarla beslenme alışkanlığı, rejim yapmak amacı ile eksik gıda alımı, çocuğun vejeteryan olması, ya da sosyo-ekonomik durum bozukluğu nedeni ile hayvansal gıdaların alınamaması demir eksikliği anemisine yol açacaktır.Patatesde demir miktarı çok yetersizdir. Bu da demir eksikliği anemisinin ülkemizde son yıllarda daha da artmasına neden olmaktadır.

  Ayrıca huzursuzluk ve çok ağlama gibi belirgin özelliklerde görülebilir.Ayrıca yaşları ilerledikçe tedavi edilmeyen demir eksikliği okul başarısını ve arkadaşları ile ilişkisinide etkilemeye başlar.Bu nedenle kansızlık tanısı koyulur koyulmaz mutlaka tedavi yolları denenmelidir.   
Yükleniyor...