Çocukları Okula Nasıl Hazırlamak Gerekir?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Çocukları Okula Nasıl Hazırlamak Gerekir?

  [​IMG]
  Okula yeni başlayacak olan çocuklar kadar anne ve babalar da heyecanlı bu günlerde… Eğer kendimizi henüz hazırlayamadık çocuğumuzu nasıl okula hazırlayacağız diye düşünüyorsanız yazımızı okumanızda fayda var.

  Yeni eğitim öğretim yılının ilk zili ile okula başlayacak olan çocuklar her sene aynı sıkıntıyı yaşar ve yaşatırlar. Ailelerden ayrılma korkusu… Bu karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesidir. Ama kararlı bir duruş ve anlayış ile emin olun üstesinden gelinmeyecek bir dert olmadığını kısa sürede anlayacaksınız.

  ilk olarak çocuğunuza genel bir sağlık taraması yaptırabilirsiniz. Özellikle çabuk hastalanan bir bünyeye sahipse çocuğunuz unutmayın ki okulda daha çok hastalanacaktır. Bu durum da okula adaptasyonunu zorlaştıracaktır.

  Çocuğunuzdan beklentiniz onun imkanlarını aşmasın. Onun hangi yönlerden yeterli ya da hangi yönlerden daha az yeterli olduğunu kavramaya çalışın.

  Çocuğunuzla birlikte sayı sayma oyunları oynayın. Zaman kavramlarını kolay bir dille öğretmeye çalışın. Dün, bugün, yarın gibi kavramları doğru kullanmayı öğrenmesini sağlayın

  Okulun korkulacak bir yer olmadığını aksine orada geçireceği zamanın hem öğrenmeye hem de eğlenmeye yönelik olduğunu anlatmaya çalışın.

  Evde bir iş bölümü yapın ve herkes üzerine düşen görevi yerine getirmekte umursamaz davranmasın. Böylece çocuğunuzda sorumluluğunun farkına varsın. Kendi işini kendisinin yapması gerektiği yönünde çocuğunuzu bilgilendirin. Ayakkabısını kendi bağlasın, kıyafetlerini düzgün giymeyi öğrensin veya pantolon ya da ceketinin fermuarını çekmeyi kendisi başarsın.

  Yaşına uygun bir makas ile kağıt kesmeyi öğrenmesi için beraber çalışmalar yapın, ipe boncuk geçirmesine yardımcı olun, arkadaşları ile vakit geçirmesi konusunda çocuğunuzu cesaretlendirin.

  Kendine güveni olan bir çocuk okul hayatında başarılı olacak ve zorluklar karşısında yılmadan mücadele etmeyi alışkanlık haline getirecektir.