Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkileri

'Tarih Bölümü' forumunda ZeuS tarafından 30 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Coğrafi keşiflerin osmanlı devletine etkileri
  Coğrafi keşifler osmanlı devletini nasıl etkilemiştir?

  Coğrafi keşifler osmanlıya etkileri

  İspanyadan başlayıp Akdeniz çevresinde görülmekte gecikmeyen enflasyon Osmanlı ülkesine de olumsuz biçimde sıçradı. Bütün bunlar Osmanlı devletindeki ticari üstünlüğün Avrupa karşısında kaybedilmesine neden olacaktır.
  Osmanlıların elinde tuttuğu Baharat ve İpek yolu eski önemini kaybetti. Yeni keşfedilen yerlerden getirilen yeni tür bitkiler (tütün, pamuk vb.) Avrupadaki tarım kesimine yeni üretim kaynakları sağladı.

  Avrupanın Atlas Okyanusuna kıyısı olan ülkelerinin denizcilikleri XV.yüzyılda Hint ticaretinde söz sahibi olmak, Akdeniz ve Asyadaki diğer ticari aracıları ortadan kaldırmak için yeni yollar aradılar. Sonuçta Portekiz ve İspanyol denizcileri Afrikayı dolaşarak Hindistana varmayı değer taraftan da Amerikayı bulmayı başardılar. Özellikle İspanyollar, Peru ve Meksikanın altın ve gümüş kaynaklarına hakim olup, bu zenginlikleri Avrupaya taşıdılar. XVI.yüzyılda İngiltere İmparatorluğu İspanya üzerindeki siyasi kontrolü sayesinde Amerikadan taşınan kıymetli madenlerle ekonomik yönden oldukça güçlendi.
   
Yükleniyor...