Çok Partili Hayata Geçiş Denemeleri Tarihi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 8 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Çok Partili Hayata Geçiş Denemeleri



  Mustafa Kemal Atatürk 151 milletvekili ile Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Grubu’nu kurmuştur Mayıs 1921. Başkanı da M.Kemal olmuştur.1 Nisan 1923 tarihinde Mecliste Birinci ve İkinci Grup adlarında ayrılmalar meydana gelmiştir.Seçimlerin yenilenmesi kararı alınmıştır

  Çok Partili Hayata Geçiş Denemeleri 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsuna çıkışıyla başlayıp, kongreler dönemini geçirdikten sonra Ankarayı yönetim yeri seçen ve orada ulusal istenci yansıtacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisini kuran Anadolu ulusal eylemi ve bu eylemin önderi seçkin, tutarlı, uyumlu bir kadro ile yola çıkmamıştır.

  Böyle bir kadroyu bulmak, seçmek hem olanak dışıydı, hem de gereksizdi. Her konunun, her sorunun başında gerçekleştirilmesi gereken bir amaç vardı: Anayurdu düşmandan kurtarmak, ulusu bağımsızlığa kavuşturmak. Onun için de herkesin, her düşüncenin, her kesimin, her grubun bu ulusal savaşımda yer alması, bir araya gelmesi, birbirine destek ve yardımcı olması ön koşuldu.

  Ayrıca Eylem böyle başlamış, böyle sürdürülerek sonuca gidilmek istenmiştir. Fakat daha sonuca ulaşılmadan ayrılık belirtileri başlamış, siyasi kümelenmeler kendini göstermiştir.
   
Yükleniyor...