Çölde Yaşayan Hayvanlar Hangileridir

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 12 Mar 2013 tarihinde açılan konu


 1. Çölde Yaşayan Hayvanlar


  Çöl hayvanlarının çoğunun yaşayabilmesini sağlayan etmenlerden biri de, gece dolaşmalarıdır. Geceleri hem nemlilik gündüze oranla daha yüksektir, hem de ısı daha düşüktür.

  Çöl Kekliği; Sahara ve Kalahari Çöllerinde yaşayan çöl keklikleri, yiyeceklerini kumlardaki tohumları ve filizleri tarayarak elde ederler. Kahverengi, siyah, sarı, gri ve beyaz renklerdeki tüyleri, çöl kekliklerinin kolaylıkla kamufle olmalarını sağlar..

  [​IMG]

  Deve; Develeri özel birer canlı yapan özellikleri, en ağır şartlardan bile etkilenmeyen vücut yapılarıdır. Sırtlarında yüzlerce kg ağırlık taşıyarak, açlık ve susuzluğa dayanıp günlerce yol katedebilirler.

  [​IMG]

  Fennec Tilkisi; Çölde yaşayan canlılardan biri olan krem renkli fennec tilkileri, Afrika ve Arabistan’ın kumlu çöllerinde yaşarlar.

  [​IMG]

  Addax Antilopları;Bir tür antilop olan Addaxlar, Sahara Çölü’nde yaşamaktadırlar. Soluk kum rengindeki bu hayvanlar, hızlı koşamamalarına rağmen, sağlam ve güçlü tırnakları sayesinde kumda kolaylıkla hareket edebilirler.

  Darkling Böcekleri;Bu böcek türü, deniz kenarında yer alan Namib Çölü’nde yaşamaktadır..

  [​IMG]

  Devekuşu;Sonsuz ilim sahibi Rabbimiz’in çöl koşullarına uyumlu olarak yarattığı bir diğer canlı türü olan devekuşu, dünyadaki en iri kuş cinsidir.

  [​IMG]

  Oryx Antilopları;Addaxlar gibi bir tür antilop olan Oryxler, Afrika’da yaşamaktadırlar.
   
Yükleniyor...