Corinne Lütfü Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 28 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Corinne Lütfü Kimdir


  Madam Corinne, Mustafa Kemal'in arkadaşı Ömer Lütfü'nün eşidir.

  Balkan Savaşı sırasında Ömer Lütfi Bey şehit düşer. Kızkardeşi Edith ile yaşamaya başlayan Madam Corinne'in hayatı bir süre sonra eski haline döner. Evde yine müzik ve edebiyat toplantıları yapılır. Madam Corinne Mustafa Kemal'in Fransızcasının gelişmesine yardım etmeye başlar. Mustafa Kemal bir süre sonra askeri ataşe olarak Sofya'ya tayin edilir. İkili arasındaki ilişki mektup arkadaşlığına döner. Mustafa Kemal, Madam Corinne ilişkisinin aşk mı yoksa dostluk mu olduğunu gösteren tartışmalar da Sofya'dan yollanan mektuplarla başlar.

  [​IMG]

  Corinne Lütfü Biyografisi ve Hayatı Hakkında Yazılanlar 1.Mustafa Kemal ve Corinne Lütfü Bir DostIuğun Öyküsü Melda Özverim Milliyet YayınIarı Çarşamba akşamı, sizinle geçirdiğim günün tatlı hatırasıyla İstanbuldan ayrıIdım. Beni sizden uzakIaştıran tren tahmin ettiğim gibi 18.30′da değil 17.20′de hareket etti.

  Şu anda Hotel Bulgariedeyim fakat bu otelden memnun değilim, yarın değiştirmeyi düşünüyorum.Ertesi gün şehirde kısa bir tur yaptım. Ekseriya sefarethanede, büromdayım ve çalışıyorum. Fethi Beyde başka bir şey yapmıyor.İşte Arıburnunda İngilizlerIe savaştayım. Düşmanın esaslı kuvvetini ezdim. Geri kaIanı cesur kıtalarım tarafından sahile, donanmanın himaye ettiği bir noktaya sürüldü.
   
Yükleniyor...