CSS Nedir ?

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 23 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. CSS (Cascading Style Sheets)


  CSS, HTML yazım şekli olarak etiket türünde bir yazım dilidir. HTML bize metin biçimlendirme alanında çok geniş olanaklar sunar. CSS, ise bunu bir adım daha öteye götürür, sayfalar için global şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, tek bir harfin stilini; yani renk, font, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki bu esnekliğidir.


  Bir web sayfası içerisinde zaten estetik kuralları gereği yüzlerce renk ve font kullanılır. Genelde birbiriyle uyumlu birkaç renk ve birkaç font kullanılır ki, bunlar her sayfada ayrı belirtmek yerine CSS yardımıyla bir sefer tanımlanıp bütün web sayfalarında kullanılabilir.Bu şekilde güncelleme yaparken de onlarca sayfayı değiştirmek gerekmez.

  CSS kodları HTML kodlarının içine yazılırlar. Türüne göre body veya head bölümlerinde yer alabilirler. Bunların dışında harici CSS dosyaları oluşturulup bunlar gerektiğinde HTML belgesi içerisinde çağırılabilirler.

  Hemen hemen her konuda olduğu gibi CSS konusunda da Microsoft Internet Explorer ve Netscape farklı yorumlar ortaya koyarlar. Bu noktada her iki browser'ın da aynı/benzer yorumlayacağı kodlar yazmak en uygunudur.  CSS TÜRLERİ

  · Yerel CSS
  · Genel CSS
  · Harici CSS


  Yerel CSS, sadece sayfa içerisinde tanımlandığı yerde geçerlidir. Buna karşılık Genel CSS, tüm sayfayı kapsar. Harici CSS ise “.CSS” uzantılı bir dosya olarak kaydedilir, kullanılacağı sayfalarda çağırılmak suretiyle tüm web sitesini kapsayabilir.


  1. Yerel CSS

  Yerel CSS HTML belgesinin body bölümüne yazılırlar. Sadece bir kereliğine, yazıldıkları yerde etkili olurlar.

  2. Genel CSS

  Yerel CSS’ in aksine genel şablonlar, HTML belgesinin head bölümüne yazılırlar ve belgenin tümünü etkilerler.


  3. Harici CSS

  CSS 'in sizi büyük bir yükten, yani her sayfa için ayrı kod yazmaktan kurtaran türü harici CSS ‘dir. Bu teknikte önce bir stil dosyası oluşturulur, sonra bu stilin kullanılacağı sayfaların başında çağırılır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Haz 2013
Yükleniyor...