Cuma Günü Hangi Saatlerde Dualar Kabul Olunur?

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 22 Kas 2013 tarihinde açılan konu

 1. Cuma günü müminlerin bayramıdır.Vuma günü belirbi bir saatte edilen dualaırn kabul olacağı diye bir şart bulunmamakla birlikte bu mübarek günün içerisinde belirli vakitlerde dua edilmesi tavsiye edilmiştir.Gün içerisinde edebildiğinzi saatlerde dua etmeye çalışmalısınız.Bu konuyla ilgili aşağıdaki yazımızı dikkatlice okuyabilir Cuma gününün ehemniyeti hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

  [​IMG]

  Cuma günü duaların kabul edileceği saat

  Enes b Malik ra den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: Cuma günü duaların kabul edileceği, beklenen saati; ikindiden sonra güneş batıncaya kadar ki zaman içerisinde arayın. Bu hadis bu yönüyle garibtir Bu hadis Enes’den başka değişik şekillerde de rivâyet olunmuştur Muhammed b ebî Humeyd zayıf görülmüştür Bazı ilim adamları hafızası yönünden zayıftır demişlerdir Kendisine, Hammad b ebî Humeyd ve Ebû İbrahim el Ensarî’de deniliyor, hadisleri pek hoş karşılanmıyor Rasûlullah (sav)’in ashabından ve sonraki dönemlerden pek çok ilim adamları bu beklenen saatin ikindiden sonra güneşin batmasına kadar ki zaman olduğunu söylemişlerdir Ahmed ve İshâk bunlardandır Ahmed diyor ki: Duaların kabul edilmesi beklenen saatle alakalı hadislerin çoğu ikindi namazından sonra olduğu şeklindedir.

  Güneşin batıya kaymasından sonra da olması ümit edilebilir Amr b Avf el Müzenî (ra)’ın babasından ve dedesinden rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: Cuma günü bir saat vardır ki; Kul Rabbinden ne isterse Allah mutlaka ona o isteğini verir. Ey Allah’ın Rasûlü o saat hangi saattir dediler: Buyurdular ki: Cuma namazı için kamet getirilmesinden başlayıp namazdan çıkma zamanına kadardır.

  Bu konuda Ebû Musa, Ebû Zerr, Selman, Abdullah b Selam, Ebû Lübabe, Sa’d b Ubade ve Ebû Ümâme’den de hadis rivâyet edilmiştir Tirmîzî: Amr b Avf hadisi hasen garibtir Ebû Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür Adem o gün yaratıldı o gün Cennete konuldu o gün Cennet’ten çıkarıldı O günde bir saat vardır ki; Müslüman bir kul o saati namaz kılarak denk getirir ve o anda Allah’tan her ne hayır dilerse Allah o isteğini ona hemen verir.
   
Yükleniyor...