Cuma günü, Yapılacak İbadetler ve Fazileti

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 15 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Cuma günü, Yapılacak İbadetler ve Faziletleri


  Cuma günü müminlerin bayramıdır bu mübarek ve hayırlı günde nasıl ibadet etmeliyiz nasıl dua etmeliyiz ayrıca Cuma gününün fazileti hakkında yazımızda sizlere bilgi vermek istiyoruz.Hayırlı Cumalar dualarınız ve ibadetleriniz kabul olsun...

  Cuma Günü Okunacak Dualar

  Cuma günü ikindi namazı ile güneş batmasına kadar olan zaman diliminde Allahdan isteyin.Dua edin.
  Cuma günü La ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdi ya zel celali vel ikram' bu dua ile dua eder ve Allahdan isterse ,Allah mutlaka duanıza karşılk verir.

  Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala Ya Meliki Muktedir sin Allahım bana yardım et ismini (100) defa tekrarlayıp sonrada dileğinizi dileyin, sıkıntınız gider,huzur vr rahata erersiniz.

  Cuma günü sabah namazından önce.. .Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh , okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur.

  Ayrıca Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki

  Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.

  Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.

  Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan
  edilir.

  Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir.

  Cuma günü gusledenin günahları affolur.

  Cuma namazından sonra şu duayı okumak müstehabdır: Allahümme ya ganiyyü, ya hamidü, ya mübdiü, ya muîdü, yâ rahîmü, yâ vedûd. Eğninî bihalâlike an harâmike ve bifadlike ammen sivâke.

  Ey Ganî, Hamîd, Mübdi, Muîd, Rahîm, Vedûd olan Allahım. Beni halâl ettiklerinle iktifâ ettir, haramlara düşürme. Fadlınla, ihsân ederek beni Senden başkasına muhtâc etme! demektir.

  Bu duayı okumaya devam edenleri Allahü teâlâ başkalarına muhtâc etmez ve ummadığı yerden rızıklandırır.

  Cuma Günü Fazileti

  Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur. Cuma günü günah işlemeden geçerse, diğer günler de selametle geçer.Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, Selam size, bugün Cumadır derler.

  Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn okuyan kimseyi, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.

  Büyük günah işlenmediği müddetçe, beş vakit namaz ile Cuma namazı, öteki Cumaya kadar aralarda işlenen günahlara kefarettir.

  Seferi olana Cuma kılmak farz değildir, kılarsa farz sevabını alır.

  Cuma günü oruç tutana, on ahiret günü oruç sevabı verilir.
   
Yükleniyor...