Cuma Günü Yapılması Gereken Dualar

'Sorularla İslamiyet' forumunda Aysell tarafından 5 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cuma Günü Yapılması Gerekenler

  Cuma Günü Okunacak Dua

  Cuma günleri ve her gün şu (istiğfar duası)nı çok okumalıdır:
  (Allahümmagfir li ve li abai ve ümmehati ve li ebnai ve benati ve li ihveti ve ehavati ve li-amami ve ammati ve li-ahvali ve halati ve li-zevceti ve ebeveyha ve li-esatizeti ve lil-müminine vel-müminat vel hamdü-lillahi Rabbilalemin!)
  Kadın okursa, zevceti yerine zevci ve ebeveyha yerine, ebeveyhi demelidir.

  İbn-i Abbas (ra) anlatıyor: “Bir gün Hz. Ali (ra) Resûlullah Efendimize (asm) gelerek:

  “Annem ve babam sana feda olsun ya Resûlallah, şu Kuran göğsümde durmayıp gidiyor. Kendimi onu ezberleyecek güçte göremiyorum dedi.

  Resûlullah Efendimiz (asm) ona şu cevabı verdi:

  “Ey Hüseyinin babası! Allahın sana faydalı kılacağı, öğrettiğin takdirde öğrenen kimsenin istifade edeceği, öğrendiklerini de göğsünde sabit kılacak bir duâ öğreteyim mi?

  Hz. Ali (ra):

  “Evet, ey Allahın Resulü, öğret! dedi.

  Bunun üzerine Hz. Peygamber (asm) buyurdu ki:

  “Perşembeyi Cumaya bağlayan gece olunca, gecenin son üçte birinde kalkabilirsen kalk. Çünkü o an meleklerin hazır bulunduğu bir andır. O saatte yapılan dua makbuldür. Kardeşim Yakub da evlatlarına, Sizin için Rabbime istiğfar edeceğim, hele Cuma gecesi bir gelsin derdi. Eğer o vakitte kalkamazsan gecenin ortasında kalk. Bunda da muvaffak olamazsan gecenin evvelinde kalk. Dört rekat namaz kıl. Birinci rekatte, Fatiha ile Yasin Sûresini oku, ikinci rekatte Fatiha ile Duhân Sûresini oku, üçüncü rekatte Fatiha ile Secde Sûresini oku, dördüncü rekatte Fatiha ile uzunca Tebâreke Sûresini oku. Teşehhüdü bitirdiğin vakit Allaha hamdet, Allaha senayı da güzel yap, bana ve diğer peygamberlere salât oku, bunu güzel yap. Erkek ve kadın müminler için ve senden önce gelip geçen mümin kardeşlerin için istiğfar et. Sonra bütün bu okuduğun duaların sonunda şu duayı oku:

  “Allahım, bana günahları, beni yaşattığın müddetçe ebediyen terk ettirerek merhamet eyle. Bana faydası olmayan şeylere teşebbüsüm sebebiyle bana acı. Seni benden hoşnut edecek şeylere iyi bakmayı bana nasip et. Ey gökleri ve yeri yoktan var eden celâl, ikram ve erişilmez izzet sahibi olan Allahım. Ya Allah! Ya Rahman! Celâlin hakkı için, yüzün nuru hakkı için kitabını bana öğrettiğin gibi, ezberimde tutmayı da kalbime kolaylaştır! Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasip et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı, celâlin ve yüzün nuru hakkı için kitabınla gözlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi açmanı, onunla kalbimi yarmanı, göğsümü ferahlatmanı, bedenimi yıkamanı istiyorum. Çünkü hakkı bulmakta bana ancak Sen yardım edersin, onu bana ancak Sen nasip edersin. Her şeye ulaşmada güç ve kuvvet ancak büyük ve yüce olan Allahtandır.

  “Ey Hasanın babası, bu duayı üç, beş veya yedi cuma yaparsın. Allahın izniyle duana icabet edilecektir. Beni hak üzere gönderen Zat-ı Zülcelâle yemin olsun bu duayı yapan hiçbir mümin cevaptan mahrum kalmadı.
  İbnu Abbas (ra) der ki: “Allaha yemin olsun, Hazret-i Ali (ra) beş veya yedi cuma geçti ki Resûlullaha (asm) aynı önceki mecliste tekrar gelerek:

  Ya Resûlallah! Daha önce dört beş âyet ancak öğrenebiliyordum. Fakat unutuyordum. Bugün ise, artık 40 kadar âyet öğrenebiliyorum ve unutmuyorum. Allahın Kitabı sanki gözümün önüne geliyor gibi oluyor. Eskiden hadisi dinliyordum da arkadan bir tekrar etmek istediğimde aklımdan çıkıp gidiyordu. Bugün hadis dinleyip sonra onu bir başkasına istediğimde ondan tek bir harfi kaçırmadan anlatabiliyorum dedi.
  Resûlullah (asm) bu söz üzerine Hz. Aliye (ra):

  “Ey Hasanın babası! Kâbenin Rabbine yemin olsun ki, sen kâmil müminsin! buyurdu.3

  DUA

  Ya Mücibed-Daavât! Aklımı ve kalbimi hıfzeyle! Dualarımı saat-i icabede yapılan dualar arasına al! Dilimi, gönlümü, hissiyatımı hayırlı isteklere yönlendir! Şerli isteklerden berî kıl! Bana hakkı nasip et! Hak olmayandan uzak kıl! Beni rızana yönlendir! Razı olmadığından muhafaza eyle! Hakta, hayırda ve hidayette bana istikamet ver! Dualarımı kabul eyle! Âmin!
   
Yükleniyor...