Cuma Gününün Faziletleri Nelerdir?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 6 Eyl 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hayırlı Cumalar herkese Cumanız mübarek olsun dostlar.Bugünkü yazımızda sizlere Cuma gününün faziletlerindne Cuma gününün öneminden bahsetmek istiyorum.Özellikle Cuma günü yapılacak dualar ve çekilecek tesbihler nele r yazımızda bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Bir hadis-i şerif meali şöyledir:Allah katında günlerin efendisi Cuma’dır. O kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir.

  Cuma günü biz müminlerin bayramıdır. Bu mübarek günde yapılan ibadetlere en az, iki kat sevap verilmektedir. Bugün işlenen günahlar da, iki kat yazılmaktadır. Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur.

  Cuma günümüz günah işlemeden geçerse, diğer günlerimiz de selametle geçer Allahın izniyle.

  Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, Selam size, bugün Cumadır derler.Cuma diğer Cumaya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir.

  Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.

  Cuma günü gusleden kimsenin günahları affolur.Aynı Zamanada Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilmektedir.Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk verilir.

  Cuma günü sabah namazından önce şu dua okunmalıdır.

  Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları affolur.


  Böyle büyük mükafat verilebilmesi için, o kişinin, düzgün itikada sahip olması, kul hakkını, kazaya kalan farzlarını ödemesi ve haramlardan vazgeçmesi şarttır.

  CUMANIZ MÜBAREK OLSUN
   
Yükleniyor...