Cuma Namazı Nasıl Kılınır Hangi Dualar Okunur

'Dini Bilgiler' forumunda Aysell tarafından 7 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cuma Namazında Okunan Dualar

  Cuma Namazının Kılınışı

  Cuma namazı cemaatle kılınmalıdır.
  Öğle ezanı okunduktan sonra Cuma namazının 4 rekatlık ilk sünneti kılınır. Öncelikle "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" şeklinde niyet edilir.

  Cuma namazının ilk sünneti öğle namazının sünneti gibi kılınır. Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur.
  İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.
  Son oturuşta ise Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur.

  İlk sünnetin ardından cami içinde ikinci ezan okunur ve imam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir. Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması harâm olur. Hatibin dualarına sesli olarak değil içinden sessiz amin denir.

  Sonra, cemâat ile iki rekat Cuma namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.

  Cuma namazının farzına "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama" şeklinde niyet edilir.
  Sonra, dört rek'at son sünneti kılınır. Bunun için ise "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya" şeklinde niyet edilir. Bu sünnet de ilk sünnet gibi kılınır.

  Son sünnet kılındıktan sonra zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınmış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

  Bundan sonra, iki rekat vaktin sünneti kılınır. "Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsî ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

  Alıntı