Cumhuriyetimiz 85 yaşında

'Haberler' forumunda cemre gizem özen tarafından 29 Eki 2008 tarihinde açılan konu

 1. Türkiye, genç Cumhuriyet'in 85. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. Tüm ülkedeki kutlamalar büyük bir çoşkuyla geçiyor.
  Türkiye Cumhuriyeti'nin 85. kuruluş yıl dönümü, tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanıyor.

  Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Anıtkabir'deki tören, saat 08.45'te devlet erkanının yerlerini almasıyla başladı.


  Cumhuriyet'in ilanının 85. yıl dönümü
  kutlamaları çerçevesinde İstanbul
  Vatan Caddesi'nde bir tören düzenleniyor.
  Tören alanına gelen binlerce vatandaş
  coşkuya iştirak ediyor. Kutlamalar Vali
  Muammer Güler, 1.Ordu Komutanı
  Org.Ergin Saygun ve İBB Başkanı
  Kadir Topbaş'ın askeri araca binerek
  halkı selamlaması ile başladı.
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün kabrinin bulunduğu bölüme geçti.

  Cumhurbaşkanı Gül tarafından, Ulu Önder'in kabrine, üzerinde ''Cumhurbaşkanı'' yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

  Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçtiler. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:
  ''Büyük Atatürk, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 85. yıl dönümünü gururla yaşıyoruz.


  Ankara'daki Cumhuriyet kutlamalarına
  protestolar damgasını vurdu. CHP ve DSP
  Cumhurbaşkanı Gül'ün katılımıyla
  Meclis'te gerçekleştirilen kutlamaları
  protesto ederek katılmadı.

  Bize emanet ettiğin Cumhuriyeti gösterdiğin istikamette daha da yücelteceğimize ve işaret ettiğin muasır medeniyetlerin üzerine taşıyacağımıza söz veriyoruz. Ruhun şad olsun.''

  Gül'ün Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk'ün kabrinin önünden saygı geçişi yaptılar.

  Anıtkabir'deki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Kuvvet Komutanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, YSK Başkanı Muammer Aydın, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, Danıştay Başsavcısı Yılmaz Çimen, Danıştay Başkanvekili Sinan Yörükoğlu, milletvekilleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Valisi Kemal Önal, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, RTÜK Başkanı Zahid Akman, bazı siyasi parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

  Liderlerin bayram mesajları ise özetle şöyle:

  Birlikte mücadele

  Abdullah Gül (Cumhurbaşkanı) Türkiye, ülkenin bölünmez bütünlüğünü, milletin birlik ve beraberliğini tehdit eden teröre karşı uzun soluklu bir mücadele yürütmektedir. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde, birlik ve beraberlik içinde yürütülen bu mücadele sonucunda, terör tehdidinin ülke gündeminden çıkarılacağına eminim.

  Çağdaşlık ideali

  Köksal Toptan (TBMM Başkanı) 85 yıldır bizlere ilham vermeye devam eden Cumhuriyetimizin temelinde, milletimizin özgürlüğe olan inancı ve çağdaşlaşma ideali yatmaktadır. Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesidir. Türkiye, eşsiz fedakarlıklar sonucu birlik ve beraberlik içerisinde kurduğu Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmayı başarmış bir ülkedir.

  Kenetlenelim

  Tayyip Erdoğan (Başbakan) Bugün, Atatürk’ün ’en büyük eserim’ dediği cumhuriyet değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Ben, etnik kökeni, inancı, yaşam biçimi ne olursa olsun hiç bir vatandaşımızın devletine, milletine, bayrağına, vatanına ve Cumhuriyet değerlerine sadakatinden asla şüphe duymuyorum. Unutmayalım ki, biz, en zor zamanlarında dünyaya sadakat ve vatanseverliğin eşsiz örneklerini göstererek bugünlere gelmiş büyük bir milletiz.

  Aynı milletiz

  Deniz Baykal (CHP Genel Başkanı) Cumhuriyet projesi bir toplumu, bir tarihi değiştirme, yenileme amacıyla gerçekleştirilmiş dünyanın en iddialı projelerinden birisidir. İşte bu nedenlerle günümüz, ’Cumhuriyet de bizim, demokrasi de, Atatürk de bizim, laiklik de, inancımız da bizim, dinimiz de, Kürdümüz, Lazımız, Çerkezimiz, Boşnağımız da bizim, alevimiz ve sünnimiz de’ deme günüdür. Cumhuriyetimizin 85. yılında, ’hepimiz aynı milletin, Türk milletinin bir parçasıyız’ deme kıvancıyla hem içte hem dışta başta terör olmak üzere ortak düşmanlarımıza birlikte tavır almalı, karşı koymalıyız.

  Kaoslu kutlama

  Devlet Bahçeli (MHP Genel Başkanı) Milli siyaset anlayışı; karanlık odakların güdümünde, yerini adeta işgal yıllarındaki mandacı zihniyete terk etmiş ve ülke bütünlüğü büyük bir tehditle karşı karşıya bırakılmıştır. Alçakça ve sinsice sürdürülen psikolojik faaliyetler sonucu asil Türk gençliğinin ’düşünemez, üretemez, gelecekten kaygılı ve olanlara kayıtsız’ bir konumda olması hedeflenmiştir. Cumhuriyetimizin 85. yıl dönümünü, ne hazindir ki böylesine kaoslu bir ortamda kutluyoruz. Bu girdaptan kurtuluşumuzun reçetesi şudur: Milli menfaatlerimizin çerçevesinde, hiçbir siyasi kaygı taşımadan kenetlenmek.

  Yaşasın Cumhuriyet

  Cumhuriyetin kuruluşunun 85. yıldönümü kutlamaları tüm yurtta yürüyüşler ve törenlerle başladı. Dün Aydın’da gençler Cumhuriyete bağlılıklarının bayraklar ve Atatürk posterleriyle yaptıkları yürüyüşle gösterdi. İstanbul’da Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda tören düzenlendi. Afyonkarahisar’da Büyük Taaruz Şehitliği’ndeki ziyaretçileri görüntülemeye giden DHA muhabiri Onur Bayram, Atatürk’ün Kocatepe’deki ünlü pozunun ölümsüzleştirildiği heykelin fotoğrafı ile bir arkadaşının anıtın önünde cep telefonun ışığıyla havaya yansıttığı Ata’nın imzasını özel bir teknikle çekerek aynı karede buluşturdu. Genelkurmay Başkanlığı da, Cumhuriyet’in kuruluşunun 85. yıldönümü nedeniyle internet sitesinde 5 afişe yer verdi
   
 2. [​IMG]

  " Temeli büyük Türk Milleti'nin ve onun kahraman evlâtlarından mürekkep büyük ordumuzun vicdanında akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun ortadan kaldırılması ile bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf dimağlı bedbahtlardır. Bu gibi bedbahtların, Cumhuriyetin adalet ve kudret pençesinde lâyık oldukları muameleye maruz kalmaktan başka nasipleri olmaz. Benim naçiz vücudum birgün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşıyacaktır. Ve Türk Milleti emniyet ve saadetinin kefili olan prensiplerle medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir." 1926 (Atatürk'ün S.D. III, S. 80)

  Anlamlı bir günün paylaşımına teşekkürler Cemre Gizem Özen! :f118:
   
 3. [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Eki 2008
 4. teşekkürler cemre
   
 5. güzel paylaşımlar ellerinize sağlık
   
 6. Benim Naciz Bedenim Elbet Bir Gün Toprak Olacaktır;Fakat Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır.''

  M.KEMAL ATATÜRK

  Ata'mızı rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramımızın ülkemize huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.
   
 7. Dün geceden başladı kutlamalar burda ve ben Atamla bir kez daha gurur duydum
  teşekkürler Cemre Gizem
   
Yükleniyor...