Cumhuriyetten Önce Çalışan Kadın Sayısı

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 29 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

  1. Cumhuriyetten Önce Ne Kadar Kadın Çalışıyordu


    Cumhuriyet İlan Edilmeden Önce Çalışan Kadın Sayısı


    Cumhuriyetimiz Kurulmadan Önce Kadınlarımız Sadece Çiftçilik ve Hayvancılık gibi işlerle uğraşmış,kısıtlıda olsa sağlık ve eğitim alanında çalışmışlardır. Cumhuriyetin Kurulduğu ilk yıllarda kadınlarımız yine çiftçilik ve dışında diğer alanlarda çok aktif olamamıştır.Ancak Ulu Önderimiz Olan Mustafa Kemal ATATÜRKün önderdiğindeki devrimler ve yenilikler sonrasında kadınlarımız yavaş yavaş ta olsa toplum hayatında içinde bulunduğu kısıtlı iş alanlarından sıyrılıp hayatın her alanında çalışarak bende varım demiştir.

    Spordan,askerliğe,sanattan,edebiyata,siyasetten bilişime her alanda büyük başarılara ulaşmıştır.Günümüzde bir çok büyük şirketin yönetiminde kadınlar söz sahibidir.

    Atatürk İnkılapları Öncesinde kadının toplumdaki yeri oldukça farklıydı. Ne yazık ki 2.sınıf vatandaş müamelesi görüyor bırakın çalışma hayatını sosyal hayatta bile verilmesi gereken birçok hak tan mahrum olarak yaşıyordu. Örneğin kadın serbestçe iş hayatına atılamıyor,seçimlerde oy bile kullanamıyordu. Ama bu durum cumhuriyetin ilanına kadar sürdü. Yapılan inkılaplarla kadına toplumda sahip olması gereken hakların çoğu verilmiş oldu.