D Vitamini nelerde bulunur ne işe yarar?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 14 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. D Vitamini ne işe yarar? nelerde bulunur


  Vitamin D yaşamsal bir hormondur. Besinler ile alınan kalsiyum barsaklardan D vitamini olmadan emilemez. Kasların kasılması, kemiklerin yapılması hep kalsiyum ile olur. Kalsiyumun eksikliğinde kaslar güçlü çalışamazlar, kalp ve solunum kasları durabilir.

  [​IMG]

  Vitamin D, yağda eriyen vitaminler sınıfında yer alıyor. Bilim dünyasındaki gelişmeler vitamin Dnin bir vitamin olmadığını ve hormon olduğunu ortaya koymuştur.

  Vitamin D vücutta gereksinim kadar üretilir. Karaciğer yapılan bir tür kolesterol, kana verilir. Kan yolu ile deriye gelen bu madde burda güneşten gelen Ultraviyole ışınları tarafından yapısal olarak değiştirilir ve taslak D Vitamini oluşur. Bu madde karaciğerde D vitaminine dönüşür. D vitamini aktivitesi düşüktür. Kan kalsiyumu belirli bir değerin altına indiğinde böbrekler D vitaminini aktive ederler.

  Bebeklerde kemik gelişmesi açısından da D vitamini çok önemlidir. Yetersiz D vitamini olgularında bacak kemikleri gelişemez ve sertleşemezler. Bunun sonucunca X şeklinde veya O şeklinde bacak yapıları ortaya çıkar. Bu hastalık Raşitizm olarak bilinir. Bu tablonun erişkinlerde görülmesi osteomalazi adını alır.
  Bebeklerin Raşitizmden korunması amacı ile bebeklerin sık sık uzun olmayan sürelerle güneşlendirilmeleri gerekir. Bu konuda süre ve yöntem bebeğinizin yaşına ve fiziki yapısına göre değişiklikler gösterir.
  Bebeğiniz için gerekli olan güneşlenme süresi ve yöntemi için doktorunuza danışın.

  D vitamininin bir çok sistem üzerine etkileri arıştırılmaktadır. Sedef hastalığı (psöriasiz) hastalığının tedavisinde D vitamini kullanılmaktadır. Bazı kanser tipleride D vitaminine karşı hassasiyet gösterir ve ortamda D vitamini varsa kanser geriler. Bazı tip kanserlerde bugün D vitamini tedaviye eklenmektedir.

  D vitamini ülkemiz gibi güneşi bol bölgelerde genelde ek D vitamini erişkinler için gerekmezsede bebeklere günde 40 IU verilmesi faydalıdır. Yaşlılarda D vitamini aktivasyonu bozulduğu için ve daha az güneşe çıktıklarından ek olarak 400 IU kadar D vitamininin verilmesi osteoporozun engellenmesi için fayda sağlar.

  D vitamini özellikle hayvansal ürünlerde yüksek miktarlarda yer alır. Balık yağı en klasik D vitamini kaynağıdır.
  Alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ara 2012
 2. Cevap: D Vitamini nelerde bulunur ne işe yarar?

  Eksikliğinde çok kötü hastalıklar görülebiliyor yararlı bilgiler için teşekkürler Yaren Ablacım:f40:
   
 3. Cevap: D Vitamini nelerde bulunur ne işe yarar?

  Özellikle bebeklik döneminde bol bol güneş :f40:
   
 4. Cevap: D Vitamini nelerde bulunur ne işe yarar?

  d vitamini hangi besinlerde bulunur bulamadım forumdas
   
 5. Cevap: D Vitamini nelerde bulunur ne işe yarar?

  Canım bak söylüyorum Yumurta sarısı patetes ton balığı balık yağı süt ve süt ürünleri yulaf ezmesi gibi =)
   
Yükleniyor...