Danişmentliler Beyliği Özeti

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 5 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Danişmentliler Beyliği Özet Bilgi


  Danişmentliler Beyliği


  Danişmentliler diğer adıyla Danişmentliler Beyliği, 1080 – 1178 yılları arasında Sivas merkez olmak üzere Çorum, Tokat, Niksar, Amasya, Malatya, Kayseri şehirleri civarında kurulmuş bir Anadolu beyliğidir. Sivas'ta kurulan haçlılar ve bizanslılarla savaşan ilk beyliktir .

  Danişmentlilerin ilk önderi olan Danişmend Ahmet Gazi Malazgirt Savaşı'na da katıldıktan sonra zaferin kazanılmasında önemli rol oynadı. 1080 yılında Bizanslılardan Sivası aldı ve Danişmentli Hanedanını kurdu.

  Danişmentliler 1100 yılında Bizans Devletinden bağımsız olan hüküm süren Malatya'yı kuşattılar. Antakya'yı ele geçirerek Antakya Prensliği'ni kurmuş olan Haçlı hükümdarı Tarantolu Boemondo Malatya'nın yardımına koştu. Ancak yenilerek Danişmentlilerin eline tutsak düştü. Malatya 1103 yılında Danişmentlilerin eline geçti. Danişment Gazi, elinde esir bulunan Boemondoyu iki yüz altmış bin dinar karşılığı serbest bıraktı. Ancak bu hareketi, I. Kılıçarslanla arasını açtı. Maraş civârında yapılan savaşta yenilen Danişment Gazi, 1104 yılında vefat etti. Beyliğin başına oğlu Melik Gazi geçti.
   
Yükleniyor...