Dark Tranquillity Biyografi

'Biyografi' forumunda Ezlem tarafından 4 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dark Tranquillity

  [​IMG]

  İsveç Death Metalinin en önemli isimlerinden biri olan Dark Tranquillity’nin temelleri 1989 yıllının başlarında vokalist Anders Friden, gitarist Niklas Sundin, ritim gitarist Mikael Stanne, bas gitarist Martin Henriksson ve baterist Anders Jivarp’ın bir araya gelip “Septic Broiler” adında bir trash metal grubu kurması ile atıldı.

  İsim ve tarz değişikliğinden sonra grup hız kesmeden çalışmalarına devam etti ve 1991 yılında ilk çalışması olan “Trail of Life Decayed” albümünü çıkarttı. 1992 yılında ise “A Moonclad Reflection” adını verdikleri bir EP hazırladılar. Hazırladıkları bu EP, 1500 adet sattı. Grubun müziği, her ne kadar death metal olsa da, 80′lerden gelen klasik thrash müziğinin öğeleriyle gitar harmonilerinin karışımı gibiydi.

  1993 senesinde grup “Skydancer” albümünü hazırlayıp piyasaya sürdü. Bu albümde Anna Kajsa Avehall vokallerde gruba eşlik etti. Albüm çıktıktan kısa bir süre sonra Anders Friden gruptan ayrıldı ve Mikael Stanne vokali üstlendi, gitarda oluşan boşluk ise Fredrik Johansson ile dolduruldu. Yeni kadro ile 1994 yılında “Of Chaos And Eternal Night” adlı EP’yi ve ardından 1995 yılında “The Gallery” albümünü yapan grup büyük beğeni topladı ve dikkatleri üzerine çekti. Skydancer’da daha çok Black Metal etkili ve ağır parçalar yazan grup, The Gallery’de tamamen özgün bir tarz yakaladı. Birçok hayranı tarafından grubun en beğenilen parçası olarak görülen Lethe de bu albümde yer aldı. Grubun enstrümanlarındaki hâkimiyetinin ve beste kabiliyetinin Skydancer’a göre oldukça gelişme gösterdiği albüm, Melodik Death Metal tarihinin en önemli albümlerinden biri oldu ve birçok Dark Tranquillity hayranına göre albüm grubun hala en iyi eseri.

  Metal dünyasında başarısını sürdüren Dark Tranquillity 1996 senesinde yeni bir albüm için kollarını sıvadı ve “The Mind’s I” isimli albümünü piyasaya sürdü. Bu albümde Andres Friden, Michael Nicklasson ve Sara Svesson misafir vokalist olarak yer aldı. Albüm özellikle güçlü vokal kadrosuyla gruba yine başarıyı getirdi.

  Üç senelik bir bekleyişin ardından grup 1999 yılında “Projector” isimli yeni albümlerini çıkarttı. Ancak bu albümde tarzının biraz dışına çıkan Dark Tranquillity parçalara elektronik müzikler kattı. ilk başlarda bazı fanlar tarafından yoğun eleştiriye tutulsa da, Projector grup üyelerine göre “zamanın ötesinde bir albüm” oldu. Albümün içerdiği elektronik elementler ve Stanne’nin temiz vokali nedeniyle, ilk başlarda “yumuşama” iddialarıyla karşılaşan albüm, daha sonra grubun en iyi albümlerinden biri olarak görülmeye başlandı. Grup bu albümden sonra tekrar bir kadro değişikliğine gitti. Johansson gruptan ayrıldı ve Michael Nicklasson bas gitarist, Martin Brändström klavyesi olarak gruba katıldı. Martin Henriksson ise gitara geçti. Ve bu yepyeni kadro ile 2000 yılında “Haven” albümünü çıkarttı. Bu albüm de grup elektronik öğeler kullanmaya ve klasik death metal tarzından uzaklaşmaya devam etti.


  Bir sonraki albümleri olan “Damage Done” ‘yi 2002 senesinde çıkartan Dark Tranquillity bu albümle tam olarak köklü bir geri dönüş olmasa da eski müziklerini andıran bir tarz kullandı. İlerleyişini 2004 yılında piyasaya sürdükleri “Character” albümüyle devam ettiren grup, müzik eleştirmenlerinden de geçer not aldı. Ayrıca 2004 yılında çıkardıkları “Exposures - In Restrospect and Denial” adlı derleme albümüyle canlı performanslarını, “Trail of Life Decayed” ve “A Moonclad Reflection” demolarının ses kalitesi yükseltilmiş versiyonlarını ve daha önce yayınlanmamış parçalarını dinleyicileriyle paylaştılar. Suskunluğu fazla sürmeyen grup 23 Nisan 2007′de son albümleri olan “Fiction” u yayınladı, yine bu albümleriyle dinleyicilerinden büyük övgü aldılar. Son albüm çalışması için Mart 2008′de stüdyoya girdiklerini YouTube’deki resmi Dark Tranquillity kanalından bir video ile açıklayan gruba 19 Eylül’de Soilwork’un eski gitaristi Daniel Antonsson katıldı.
   
 2. Cevap: Dark Tranquillity Biyografi

  Grup Elemanları:

  Mikael Stanne - Vokal (1994′ten beri), Gitar (1989−1994)
  Martin Henriksson - Gitar (1998′den beri), Bas Gitar (1989−1998)
  Niklas Sundin - Gitar (1989′den beri)
  Anders Jivarp - Davul (1989′den beri)
  Martin Brandström - Elektronik, Klavye (1998′den beri)
  Daniel Antonsson - Bas Gitar (2008′den beri)

  Eski Elemanlar:
  Anders Fridén - Vokal (1989-1993)
  Fredrik Johansson - Gitar (1993-1998)
  Michael Nicklasson - Bas Gitar (1998-2008)

  Konuk Müzisyenler:
  Anna-Kajsa Avehall (Skydancer)
  Eva-Marie Larsson (The Gallery)
  Sara Svensson (The Mind’s I)
  Johanna Andersson (Projector)
  Nell Sigland (Fiction)

  Albümler:
  1989 - Enfeebled Earth (Demo)
  1991 - Trail of Life Decayed (Demo)
  1992 - A Moonclad Reflection (Demo)
  1992 - Tranquillity (Kaset Yayın)
  1993 - Skydancer
  1995 - Of Chaos and Eternal Night (EP)
  1995 - The Gallery
  1996 - Enter Suicidal Angels (EP)
  1997 - The Mind’s I
  1999 - Projector
  2000 - Skydancer/Of Chaos and Eternal Night (Yeni Basım)
  2000 - Haven
  2002 - Damage Done
  2003 - Live Damage (Konser Kaydı)
  2004 - Exposures - In Retrospect and Denial (Konser Kaydı/Derleme)
  2004 - Lost to Apathy (EP)
  2005 - Character
  2007 - Fiction
   
Yükleniyor...