Davûd-i Halveti Kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 25 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Davudi Halveti Biyografisi  Davudi Halveti hayatı

  Davûd-i Halveti Osmanlılar zamânında Mudurnu'da yetişen evliyâdan. Ali Bey adında bir zâtın oğlu olup, "Uzun Dâvûd" ve "Dâvûd-i Mudurnî" diye tanınırdı. Doğum târihi belli değildir.

  Davûd-i Halveti şeyhlerinden Seyyid Yahyâ-i Şirvânî'nin yüksek talebelerinden Şeyh Habîb'in sohbetlerine devâm edip, tasavvufun yüksek mârifetlerine kavuştu. Meczûb bir zât idi. Allahü teâlânın sevgisinden kendinden geçmiş haldeydi.

  İsfendiyâroğlu Kızıl Ahmed adında bir zât, Şeyh Dâvûd'a bir mektup yazarak, tasavvuf talebeleri arasında pek mâlum, başkalarına ise mestûr (gizli) olan "Devâir-i hamse"den bahseden bir eser yazmasını ricâ etmişti. Şeyh Dâvûd da, onun ricâsını kabûl edip, devâir-i sülûktan yedi dâireyi açıklayan Gülşen-i Tevhîd adında bir kitap yazıp gönderdi. Bu eser, Arabca ve Türkçe şiirlerle, tasavvufta cezbe, Allahü teâlânın, sevdiği bir kulu kendisine çekmesi ve sülûk, Allahü teâlânın sevgisine uğraşarak kavuşma hâllerini anlatmaktadır. Tasavvuf ehli arasında çok okunmuş ve uyulmuştur. Tasavvuftaki yüksek hakîkatleri anlatan kıymetli bir eserdir. Ayrıca halîfelerinden "Kâşifî" mahlaslı bir şâirin, Şihristânî'nin Milel ve Nihâl kitabı tarzında, Tehzîb-ül-Akâid ve Müfîdet-ül-Fevâid isminde bir eseri de mevcuttur.

  Davûd-i Halveti ölümü
  Dâvûd-i Halvetî, 1507 (H. 913) senesinde Mudurnu'da vefât etti.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Davûd Halveti Kimdir
 1. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  625
 2. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  496
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  844
 4. Bella
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  737
 5. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  640