Deniz Anası Kaç Yıl Yaşar

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 7 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. Deniz Anası Kaç Yıl Yaşamaktadır
  Denizanası denizde yaşayan omurgasız bir deniz hayvanıdır genellikle denizde bir yere bağlanmaksızın serbestçe yaşarlar.Denizanalarının beyinleri bulunmamaktadır. Bunun yerine sinir sistemleri ışığa ve kokuya duyarlı şekilde geliştirilmiştir.

  Denizde serbestçe yüzen gerçek denizanaları Scyphomedusae alt sınıfındandırlar. Uzmanlar Scyphozoa sınıfını genellikle Scyphomedusae ve Staııromedusae gibi iki altsınıfa ayırmaktadırlar.Deniz anası türlerin çoğunda, yumurta ile sperma hücresinin birleşmesiyle oluşan embriyon, planula larvaya dönüşünceye değin erişkinin sindirim sisteminde saklanır; yalnız birkaç türde embriyon bu gelişme evresini suda tamamlarlar.

  Denizanaları küçük balıklarla ve diğer küçük deniz canlılarıyla beslenmektedirler. Vücutları hidrodinamik olmadığı için yavaş yüzerler ve avlarını yakalamalarına yardımcı olacak şekilde bir dalgalanma yaratmaktadırlar.

  Bilimadamları yaptıkları araştırmalarda Turritopsis Nutricula adlı denizanasının yetişkinlikten sonra, genetik yapısını değiştirerek tekrar çocukluğuna döndüğünü ve bu sürecin sonsuza dek sürdüğü belirlenmiş.
   
Yükleniyor...