Deniz Suyu Neden Tuzludur Kısa

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 30 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. Deniz Suyu Neden Tuzludur
  Deniz suyunun tuzlu olmasının nedeni nedir

  [​IMG]

  Deniz suyunun ortalama tuzluluk derecesi ağırlığa oranla % 3.5dir. Kabaca bir hesapla, Okyanuslardaki tuz miktarının, kıtaların 152300 m. kalınlığında bir tuz tabakasıyla kaplanmasına yeteceğini söyleyebiliriz. Doğal olarak oluşan elementlerin hemen hepsine deniz suyunda rastlanılır, sıcak deniz tuzunun % 85inden fazlası, sodyum klorür, başka bir deyişle sofra tuzundan oluşur.

  Nehirler tarafından taşınan sodyum gibi mineraller toprak ve kayaların aşınması sonucu ortaya çıkan eriyik ve süspansiyonlardan oluşur. Fakat klor ve bor gibi diğer elementlerin varlığı, nehirlerin getirdikleri ile açıklanamamakta, dolayısıyla bu oluşumda diğer süreçlerin de rol oynadığı akla gelmektedir.

  Yeryüzü tarihinin ilk dönemlerinde yerkabuğu ile yer merkezi arasında kalan katmanın zehirli gazlardan arınması sırasında diğer maddelerin yanı sıra su ve klor da yerkabuğunun altındaki erimiş volkanik kayaların arasında ortaya çıkmış olabilir. Günümüzde volkanik etkinlikler sonucu atmosfere yayılan elementler okyanuslara, yağmur ve kar yağışlarıyla taşınmaktadır. öte yandan deniz hayvanları öldüklerinde de, iskeletleri ayrışarak mineralleri denize geri verirler.

  Elementler denizlere sürekli olarak aktarılınca, denizler giderek daha da tuzlulaşmaz mı? Gerçekte, deniz suyundaki tuz miktarında, yüz milyonlarca yıldan bu yana önemli bir değişme olmamıştır. Çözünmüş maddelerin miktarları zamana ve yere göre değişmekle birlikte, belli başlı, elementlerin okyanuslarda her zaman, hemen hemen aynı yoğunlukta bulunduğu kabul ediliyor.

  Okyanus elementlerin, bir yandan hemen hemen tam dengeyi koruyacak oranlarda suya eklenip, diğer yandan sürekli olarak nakledildiği bir tanka benzetilebilir. Örneğin, elementlerden bazıları kayalarla birleşir, toprak tarafından emilir ve çözeltiden ayrılarak çökelti haline gelirler. Deniz bitkileri ve hayvanları da bunları kullanarak büyür ve gelişirler.

  Kaynak: Bilim ve Teknik dergisinin 188. sayısı
   
 2. Cevap: Deniz Suyu Neden Tuzludur Kısa

  Şimdi bu soruya verilecek en güzel cevap : BALIKLAR KOKMASIN DİYE olurdu ama o da iğrenç olurdu.O yüzden vazgeçtim söylemiyorum =)
   
 3. Cevap: Deniz Suyu Neden Tuzludur Kısa

  :f30: :f30: :f30: söylemediğin iyi olmuş Pardus :f30: