Deprem Nedir? Deprem haritası

'Türkiyem' forumunda Dark tarafından 28 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyenin Deprem haritası

  [​IMG]

  DEPREMLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

  Dünyada kaydedilen en büyük deprem hangisidir..?
  1900 den bu yana kaydedilen en büyük deprem, 22 Mayıs 1960′ta Şilide olmuştur (magnitude 9.5 Mw).

  Yeryüzünde en az sallanan kıta hangisidir..?
  Depremi en az olan kıta Antartikadır.

  Magnitüd ve Şiddet arasındaki fark nedir..?
  Magnitüd depremin kaynağında açığa çıkan enerjinin bir ölçüsü, şiddet ise depremin yapılar ve insanlar üzerindeki etkilerinin bir ölçüsüdür.

  Depremin Magnitüdü Nedir?
  Depremin Magnitüdü, belli bir zaman diliminde kaydedilen sismogram üzerindeki deprem dalgalarının genliğinin logaritması olarak tanımlanır.

  Artçı Deprem (Aftershock) nedir?
  Ana depremi izleyen daha küçük sarsıntılar dizisidir.

  Artçı Depremler (Aftershocklar) ne kadar süre ile devam eder?
  Belli bir süresi yoktur, 1 ay da olabilir 2 yıl da

  Depremin Şiddeti Nedir?
  Depremin yer yüzeyindeki etkileri depremin şiddeti olarak tanımlanır. Şiddetin ölçüsü, insanların deprem sırasında uykudan uyanmaları, mobilyaların hareket etmesi, bacaların yıkılması ve toplam hasar gibi çeşitli kıstaslar göz önüe alınarak yapılır. Şiddeti tanımlamak için birçok ölçek geliştirilmiştir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı Değiştirilmiş Mercalli Şiddet Ölçeğidir (Modified Mercalli (MM) Intensity Scale). Bu ölçek, Romen rakamları ile belirlenen 12 düzeyden oluşur. Hiçbir matematiksel temeli olmayıp bütünü ile gözlemsel bilgilere dayanır

  Depremler önceden belirlenebilir mi..?
  Var olan koşullarda depremin önceden belirlenmesi olanaksızdır.

  Türkiyenin Deprem haritası

  [​IMG]

  Fay nedir..?
  Yerkabuğunu oluşturan kayaçların bir yüzey boyunca kırılması ve oluşan iki parçanın birbirine göre göreceli olarak yerdeğiştirmesidir.

  Kuzey Anadolu Fay Hattı nedir?
  Doğuda Karlıova ile batıda Mudurnu vadisi arasında doğu-batı doğrultusunda bir yay gibi uzanır. Dünyanın en aktif ve en önemli kırık hatları arasında yer alan Kuzey Anadolu fay zonunun uzunluğu yaklaşık 1200 km dir, genişliği ise 100 m ile 10 km arasında değişir.

  Deprem nerelerde oluşur?
  Deprem herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda oluşabilir. Genel olarak depremlerin kaboğu oluşturan levhaların sınırlarında oluştuğu söylenebilir. Dünyanın çeşitli yerlerinde benzer nitelikte depremlerin tekrarlandığı gözlenmiştir ve bu kesiler hep levha sınırlarıdır. Depremlerin yoğun olarak gözlendiği bölgeler yeryüzünde üç ana kuşak oluşturur.

  1. Kuşak (Pasifik Deprem Kuşağı): Şiliden kuzeye doğru Güney Amerika kıyıları, Orta Amerika, Meksika, ABD nin batı kıyıları ve Alaskanın güneyinden Aleutian Adaları, Japonya, Filipinler, Yeni Gine, Güney Pasifik Adaları ve Yeni Zelandayı içine alan en büyük deprem kuşağıdır. Yeryüzündeki büyük depremleri %81′i bu kuşak üzeride gerçekleşir.

  2. Kuşak (Alpine): Endonezyadan (Java-Sumatra) başlayıp Himalayalar ve Akdeniz üzerinden Atlantik okyanusuna ulaşan kuşaktır. Yeryüzündeki büyük depremlerin %17si bu kuşakta oluşur.

  3. Kuşak (Atlantik): Bu kuşak Atlantik Okyanusu ortasında yer alan levha sınırı (Atlantik Okyanus Sırtı) boyunca uzanır
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ara 2012
 2. Cevap: Demprem Nedir? Deprem haritası

  Daha önce hatırladığım bir Erzincan birde Adapazarı depremi var
  İkiside çok korkunç depremlerdi ve tüm Türkiye gözyaşına boğulmuştu
  Geçtiğimiz hafta yaşadığımız herkese göre çok küçük şiddette olan 2 deprem (4.5 ve 4.7) tüm Konyanın psikolojisini bozmaya yeterken daha şiddetli depremleri yaşayanların Allah yardımcısı olsun.

  Deprem anında neler yapmalıyız

  Konutlarda deprem anında nasıl hareket edilmeli?
  1. Deprem anında hızlı ve kararlı hareket etmeniz gerekmekte.
  2. Önceden planlanmamış bir şekilde hareket etmemeniz paniğe sebep olur.
  3. Önceden bir eylem planı oluşturmak bu nedenle önemli.


  SÜREKLİ HATIRLAMANIZ GEREKEN SEY
  Deprem anında tehlikenin aşağıdan değil yukarıdan geleceği. Dolayısıyla nerede olursanız olun, gözünüz yukarıda, olası tehlikeleri gözler durumda olsun!
  Zemin (giriş) katında iseniz,
  Deprem anında binadan kaçmak için sadece 10 saniyeniz var. Bu durumda giriş kat dışında kaçış için yeterli zamanınız yok.
  Zemin katında iseniz, derhal dışarı çıkın. Ancak dışarı çıkmanız binanın oluşturduğu tehlikeden uzaklaştığınız anlamına gelmez. Binanın yıkım gölgesinden bir an önce uzaklaşmanız gerekmekte. Böyle bir zamanınız ve olanağınız yok ise dışarıda bir aracın yanına (asla içine ya da altına değil) cenin pozisyonunda (yine yukarıyı gözler durumda) uzanın. Açık havada yukarıdan gelecek tehlikelere karşı (düşen nesneler, elektrik kabloları vs.gibi) en emin yer bir agaç altıdır.
  Üst katlarda isenız,
  Asla binadan çıkarak kaçmaya çalışmayın. Unutmayın, yeterli zamanınız olmayacak.
  *Asla merdivene çıkmayın, hatta daire kapınıza bile gitmeyin. Çünkü, binaların en zayıf yerleri merdivenleri. Binanız sağlam kalmasına ragmen,merdivenlerinizin yıkılma olasılığı var.
  *Asla balkona çıkmayın. Balkonlar binaların zayıf ve desteksiz bölümleri.
  *Asansöre asla ama asla binmeyin. Sarsıntı anında asansörler binadan bağımsız hareket eder. Her deprem sonrasında asansörlere bakım yaptırılmasında büyük fayda var.
  *Pencerelere yaklaşmayın. Deprem anında camların patlayarak 6 metreye kadar cam firlattığı bilinmekte.

  Sığınabileceğiniz mekanlar
  *Salon ve yatak odaları içindeki eşyaların niteliği dolayısıyla sığınmak için en kötü mekanlar. Çok çaresiz kalmıssanız dahi, yatakta yatarak beklemeyin, en kötü ihtimalle yataktan düşün. Gardrobun üstünüze düşmesinden korunabilirsiniz.
  *Beyaz eşya önleri (devrilme riski olan buzdolabı hariç) en iyi sığınma mekanlarıdır. Mutfakta fırın, bulaşık makinesi ve deep freeze önü, banyoda çamaşır makinesi veya döküm küvet önü gibi. Bu tip eşyalar ezilme durumunda yere yapışacak kadar ezilmezler ve size bir yaşam alanı sağlarlar.

  Kurtarma ekiplerinin öncelikle bakacağı mekanlar, mutfak ve banyo olacaktır.

  Nasıl Sığınılmalı?
  *Unutmayın, önceden bir eylem planınız olması size zaman kazandırır. Aile olarak, mutlaka önceden nerelere kimlerin sığınacağının planını yapın.
  *Deprem aninda sığınma noktalarına giderken birbirinizle konuşarak haberleşin.
  *Sığınma noktanızda cenin pozisyonunu alın. İnsanın en yaşamsal bölgeleri baş, karın ve göğüs boşluğudur. Bu pozisyon sizin bu bölgelerinizi koruma altına almanızı sağlar.
  *Unutmayın, gözünüz sürekli yukarıda olmalı. Kendinizi üzerinize düsebilecek bir cisimden korumanız gerekebilir!

  Çatı katında iseniz,
  Terasa (balkon üstü degil, binanın ana gövdesi üzerinde yer alan kısım) çıkarak yine yukarıdan gelecek (çatı, kiremit, v.s.) tehlikelere karşı uyanık olun.

  TOPLU MEKANLARDA DEPREM ANINDA NASIL HAREKET EDİLMELİ?
  *Sinemalarda asla dışarı kaçmaya çalışmayın. Sıra aralarına uzanın. Etrafinızdakileri bu konuda uyarın.
  *Çocuğunuzun okulunda mantıklı bir eylem planı yapılıp yapılmadığını okul yetkililerinden ögrenin, yapılmamışsa yapılmasını talep edin, hatta aktif olarak hazırlıklara katılın.
  *Alışveriş merkezlerinde deprem sonrası yangın riski yüksektir. Bir alışveriş merkezine gittiğinizde, mutlaka yangın merdiveninin yerini öğren ve deprem anında hızlı ve kararlı bir şekilde oraya yönelin.
  *İşyerinizde deprem anında yukarıdan gelecek tehlikelere karşı (asma tavan, armatür, v.s.) masa altına sığınabilirsiniz. Yakın iseniz garaja kaçarak araba yanına cenin pozisyonunda uzanabilirsiniz. Yangın merdivenine giderek merdivenden yukarı çıkabilirsiniz. Bu sizden sonra geleceklere yer açar.
   
Yükleniyor...