Depremi haber veren hayvanlar

'Eğitim Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 16 Nis 2010 tarihinde açılan konu

 1. Depremi haber veren canlılar nelerdir?
  Hangi hayvanlar depremi haber verebilir?
  [​IMG]

  İngilterede yapılan araştırmaya göre çiftleşme mevsimindeki erkek kurbağaların deprem gibi sezilmesi zor görünen olayları önceden haber verebileceğini açıklandı...

  Biyolog Rachel Grant, İtalyanın LAquila kentinde 6 Nisan da meydana gelen depremden önce bölgedeki çiftleşme alanlarında kurbağaları incelediklerini ve depremden 5 gün önce erkek kurbağaların davranışlarında ani bir değişim saptadıklarını anlattı.

  Elde ettikleri bilgilerin Bufo bufo (siğilli kurbağa) cinsi bu kurbağaların önemli sismik olayları önceden kestirebildiklerini ve buna uygun davranış benimsediklerini ortaya koyduğunu anlatan bir başka araştırmacı Tim Halliday de, depremden 12 gün önce LAquilaya 74 kilometre uzaklıkta kurbağaları incelediklerini, depremden 5 gün önce ise bölgedeki erkek kurbağaların bir anda yüzde 96 oranında azaldığını saptadıklarını kaydetti.

  Araştırmacılar, çiftleşme mevsimi bitene kadar normalde çok sayıda erkek kurbağanın aktif olduğunu da hatırlattı ve LAquilada depremden 3 gün önce de çiftleşme sayısının sıfıra indiğini belirtti.

  Depremin üzerinden 10 gün ve son büyük artçı depremin üzerinden de 2 gün geçtikten sonra bölgedeki kurbağaların sayısının normalden çok az olduğuna işaret eden araştırmacılar, kurbağaların depremden bu kadar zaman önce tam olarak ne tür bir sinyal aldıklarını ise bilmediklerini kaydetti.

  Araştırmacılar, kurbağaların faaliyetlerinin azalmasının, gazların iyonize olduğu iyonosferdeki deprem öncesi bazı düzensizliklerle aynı zamana rastladığına dikkati çekerek, alçak radyo frekanslarında saptanan bu düzensizliklerin radon gazı kaçaklarıyla ya da yer çekimi dalgalarıyla bağlantılı olabileceğini düşündüklerini kaydetti.

  Geçmişte, fil, balık, kurt ya da yılanlar gibi başka hayvanların depremi önceden haber verip vermediğine ilişkin araştırmalar yapıldığına, ancak kurbağalardaki kadar kanıtlayıcı bulgular elde edilemediğine dikkat çekiliyor.
  kaynak: habervitrini