derinin bölümleri nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda By RiZeLi tarafından 30 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. derinin bölümleri ve görevleri nelerdir

  a) Üst deri: Derinin alt bölümlerini koruyan tabakadır. Bu tabakada kan damarları ve sinirler bulunmaz. Üst derinin en dış bölümü ölü hücrelerden meydana gelmiştir. Bu bölümün altında canlı hücrelerden oluşan bir tabaka bulunur. Bu tabaka, deriyi güneşten gelen zararlı ışınlardan korur. Üst deride ayrıca derinin rengini belirleyen hücreler de vardır.

  b) Alt deri: Üst deriye göre daha kalın olan alt deri, canlı hücrelerden oluşur. Alt deride kan damarları, kıl kasları, sinirler, ter bezleri, yağ bezleri, kıl kökleri ve duyu almaçları yer alır. Bu bölümün en altında ise yağ tabakası bulunur. Yağ tabakası vücudu çarpmalara ve vurmalara karşı korur ve vücudun ısı kaybını önler. Burada yer alan ter bezleri, terleme ile boşaltıma yardımcı olur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Tem 2014
 2. İnsanların omurgalılar sınıfından hayvanların bedenini örten esnek ve dirençli doku
  Öbür hayvanların beden örtülerini belirtmek için kütikül örterek ya da üst deri terimleri kullanılır
  Deri, pullar, kıllar, saçlar, tüyler ve tırnaklar gibi epitel doku oluşumlarının da kaynağıdır

  DERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
  İnsanda deri , kıllanmanın azlığına , ırka, kişiye, mevsime, bedenin çeşitli bölgelerine , yaşa göre değişen bir renklenme ile özelleşirBu değişikler bazı boya maddelerinin varlığına ve az yada çok yoğun olabilen damarlanmaya bağlıdırDeri bedeni bütünüyle sararAğız burun anüs Vb doğal delikler düzeyinde, yapısı deriye benzeyen , ama daha ince olan ve mukoza adı verilen bir örtüyle birleşirÖte yandan kalınlığı da farklılık gösterirGöz kapaklarında ve el sırtında çok ince buna karşılık el ayası,ve ayak tabanında çok kalındırSürtünmeye açık olan bölgelerde nasır adı verilen boynuzlu kalınlaşmalar görülür Deri örtüsünün,kasların kasılmalarına bağlı kas kıvrımları, eklem hareketlerine bağlı eklem kıvrımları gibi derin katmanları, el ayaklarında ve tabanında olduğu gibi yüzeysel karışıklıkları yada çizgileri vardır Ayrıca deride birçok delik vardır Bu delikler kıl ve saçların geçmesine olanak verir Deri derialtı denilen bağdokusundan oluşmuş derin bir tabaka sayesinde, kaslardan ve ak örtülerden oluşan alt düzlemlere de kayabilir Derialtı,yağ bakımından zengin, gevşek ve esnek bir dokudur; kişiye ve bedenin çeşitli bölgelerine göre değişiklik gösteren yağ dokusunu oluşturur Ayak tabanında ve el ayasındaysa, tel doku yumacıkları halinde, az hareketli ve çok dirençlidir Bazı bölgelerde, deriyi kasmaya yarayan ince bir kas tabakası içerir Deri aslında birbirinden iyice farklı iki tabakadan oluşur
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Tem 2014
Yükleniyor...