Dikkat Eksikliği Ciddi Bir Sorun!

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 8 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çocuklarda Dikkat Eksikliği Bir Sorunmu?
  Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nedir?
  Çocuklarda Dikkat Eksikliği

  Yerinde duramayan, bir anda ortalığı karıştıran, dikkat eksikliği olan bir çocuk, büyük olasılıkla hiperaktif’tir ve bu uzmanlara danışılması gereken bir durumdur. Çocuğu hiperaktif olanlar ya da yakın çevresinde hiperaktif çocuk olanlar bilir. Bu çocuklar yerinde duramazlar, göz açıp kapayıncaya kadar ortalığı karıştırırlar, ortalığın altını üstüne getirirler, düz duvara tırmanırlar. Onlar aşırı hareketli, çok konuşan, durulmayan yaramazlar olarak görülseler de hiperaktivite çocuklarda zeka ve öğrenmeyi engelleyen önemli bir sorundur.

  Hiperaktivite nedir? Neden olur?

  Çocukların aşırı hareketliliği, dürtülerini kontrol edememesinden kaynaklanan belirtidir. Bu çocuklarda beynin ön lobunda bulunan dopamin salgısı eksiktir ve dürtülerini kontrol etmede zorluk çekerler, dikkatlerini toplayamazlar.

  Hiperaktif ve Dikkat eksikliği olan çocukların özellikleri nelerdir?

  Aceleci ve sabırsızdırlar. Çok konuşur, söz keser. Dikkatsizdir, durup dururken yola fırlar, isteklerinin hemen gerçekleşmesini ister, başı sık sık derde girer, motor takmış gibi hareketlidir. Az uyur ,arkadaşları tarafından davranışları eleştirilir ve dışlanır.

  Yaramazlıkla karıştırmayınız…

  Genelde okul öncesi dönemde fark edilmiş olur. 5-6-7’li yaşlarda disipline uymadığı için, tanı konulur. Her yaramaz çocuk hiperaktif değildir. Bazı çocuklar disiplinsizlikten ve şımarıklıktan yaramazlık yaptıkları halde aileler bunu hiperaktivite ile karıştırırlar. Önemli olan bunun uzmanlar ve çocuğun okul öncesi öğretmeni tarafından da gözlemlenerek tanı konulmasıdır.

  Hiperaktif dikkat eksikliği olan çocukların başarı durumları okul döneminde düşüş gösterir. Dikkatini toplayamadığı için zekasını kullanamaz. Dersten sıkılır, çıkar, sınıfta dolaşır, uzun süre oturamaz. Görsel ve işitsel hafızası iyidir. Televizyonda duyduğunu ve gördüğünü aklında tutar.

  Tedavi oranları yüksektir.

  Hiperaktif çocuklara aileler nasıl yaklaşmalıdır. Anne – Babanın, öğretmenin ortak mesaj vermesi, aynı tutumda olması çok önemlidir. Ailelerin olumlu davranışları öperek, takdir ederek ve ödüllendirerek onaylaması, olumsuz davranışları da konuşarak ve sevdiği şeylerden mahrum bırakarak çocuğun kuralcı bir ortamda olmasını sağlamaları gerekir.

  Hiperaktif çocuğunuzun gelecekteki başarısını ve sosyalleşmesini yardım ve destek alarak, eğitimci uzmanlar ile beraber yönlendirebilirsiniz.
   
Yükleniyor...