Din Güzel Ahlaklı Olmaya Nasıl Katkı Sağlar?

'Dini Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 3 Haz 2013 tarihinde açılan konu

  1. İslam dini güzel ahlaka büyük önem verir ve insanların güzel ahlak sahibi olmalarını ister. Bu nedenle de Kuran-ı Kerim'in pek çok ayetinde ahlak ilkeleri üzerind durulmaktadır.
    Dinimizde ahlak ilkelerinin önemli bir yeri vardır. Kur'an-ı Kerim'in pek çok ayetinde ve Hz. Muhammed'in çeşitli sözlerinde, insanlara güzel ahlakla ilgili önerilerde bulunulmaktadır. Kur'an-ı Kerim, insanlardan inanmalarını ve iyi işler yapmalarını istemektedir. Kur'an'da iman etmek ve güzel işler yapmak pek çok ayette birlikte vurgulanır. bu ayetlerde, iman eden insanların güzel işler yapmaları, güzel ahlak sahibi olmaları gerektiği bildirilir. Ayrıca böyle davrananların ödüllendirileceği belirtilir.
    Gerek Kur'an öğütleri gerekse Peygamberimizin sözleri, İslam dininin güzel ahlaka verdiği önemi açıkça ortaya koymaktadır. İslam güzel ahlaka önem verdiğine göre Müslümanlar da güzel ahlak sahibi olmalıdırlar. Çünkü dindar olmak, güzel ahlaklı olmayı gerektirir.
    Müslüman; İslam dinine inanan, onun buyruk ve öğütlerine uymaya çalışan kimsedir. İslamiyet insanlara karşı alçak gönüllü, iyi, dürüst, adaletli ve güvenilir olmayı öğütler. Anne ve babaya iyi davranılmasını, komşu, dost ve akrabalarla iyi ve kardeşçe geçinilmesini ister. Yoksullara yardmcı olmayı insanlara saygıyı, başkalarının haklarını gözetmeyi buyurur. Bunlar, aynı zamand ahlakın da gereklerindndir. Bütün bu isteklerin yerine getirilmesi insanı güzel ahlaklı yapar. Din, bu şekilde isteklerini yerine getirmeye özen gösteren kişinin güzel ahlaklı olmasına katkı sağlar.
     
Yükleniyor...