Dinimize Göre Ailenin Önemi Nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 12 Oca 2012 tarihinde açılan konu


 1. İslam Dinine Göre Ailenin Önemi nedir hakkında bilgi


  Bütün insanların küçük yaşta öğrendiği en önemli kavramlardan birisi aile kavramıdır.Aile anne, baba ve kardeş gibi en yakınımızdaki olan fertlerin bütününe verilen isimdir.

  Aile, anne baba ve çocuklardan oluşan en küçük toplum birimidir Bu bakımdan aile toplumun temel taşı sayılmıştır İlk toplumlardan günümüze kadar, bütün toplumlarda aile vardır İnsanları diğer canlılardan ayıran önemli özelliklerden biri, insanların aile düzeni içinde yaşamalarıdır.

  Dinimize göre aile; anne, baba ve varsa çocuklardan oluşan kutsal bir yuvadır. Birbirlerine sevgi ve saygı bağlarıyla bağlı olan, aynı inanç, aynı düşünce ve aynı duyguları paylaşan, kendilerine düşen görevleri yerine getiren bireylerden oluşan aileler, huzurlu olurlar Kur'an-ı Kerim'de "Allah sizlere kendinizden eşler, eşlerinizden de oğullar ve torunlar var eder"1 buyurulur

  İslâm dini aileye büyük önem vermiştir Çünkü aile hem kişinin huzur bulduğu bir ortam, hem neslin devamı için bir vesile, hem de kişiyi dince günah sayılan çeşitli kötülüklerden koruyan bir kurumdur

  Toplumun özü ve temeli ailedir Uygarlıkta ileri gitmiş ne kadar millet varsa, aile ocağında iyi eğitim görmüş bireylerden meydana gelmiştir.

  Ailenin düzenli, huzurlu ve mutlu olması, aile bireylerinin birbirlerine karşı sevgi, saygı, yardımlaşma ve dayanışma bilinci içinde olmalarına bağlanmıştır Aslında milletin bütün bireyleri, birbirleriyle sevgi, saygı ve yardımlaşma ihtiyacındadırlar İnsan, yaradılışı gereği bir başkasına muhtaçtır Üzüldüğümüz veya sevindiğimiz zaman, bu duygularımızı paylaşacak dostlar ararız Bunların başında da aile üyeleri gelir.

  Anne ve babalar, kendileri ve çocukları için çalışırlar Aile üyelerinin ihtiyaçlarını helâl yoldan çalışarak temin ederler; çocuklarının geleceği için çok büyük maddî ve manevî fedakârlıklar gösterirler Çocuklarına millî ve manevî değerleri tanıtırlar Onların güzel ahlâklı olmaları için çaba harcarlar.

  Anne ve babasını seven çocuklar, içten gelen bir sevgi ve saygı duygusuyla onlara bağlanırlar. Aile içinde düzen ve huzurun sağlanmasına yardımcı olurlar Kendilerinden yaş ve tecrübede daha büyük olan aile bireylerine saygıda, küçük olanlara ise sevgide kusur etmemeye çalışırlar.

  Aile bireyleri kendi aralarında, yardımlaşma ve dayanışma içinde olurlar Herkes, ailenin sevinci ile sevinir, üzüntüsüyle üzülür Aile bireyleri kendilerine düşen görevleri aksatmadan yerine getirirler Anne ve babasına eziyet etmezler Akrabalarını, dostlarını ve komşularını sever, sayar ve yardımlarına koşarlar.
  Aile, her insanın doğup büyüdüğü kutsal bir ortamdır Hepimizin kaldığı bir yer vardır İnsanların kaldıkları yerlere ev deriz Ancak aile bireylerinin yaşadıkları yerlere yuva denir Aile yuvalarına, aile ocağı da denilmektedir Aile yuvası ve aile ocağı gibi deyimler, içinde rahatlık ve güven duygusu veren, içinde sıcaklığını hissettiğimiz yerler anlamında kullanılmaktadır O hâlde, içinde yaşadığımız binaların maddî yapısına ev derken, içinde yaşadığımız manevî ortama da aile yuvası veya aile ocağı diyoruz

  Aile bireyleri, ara sıra, birbirlerine hediye alarak sürpriz yapmalıdırlar Bu olay hepimizi çok heyecanlandırır Aile içindeki neşemiz bir kat daha artar Bu mutluluğu hep birlikte paylaşırız Bayram, kandil ve önemli günler hediye almak için en uygun zamanlardır Çünkü hediye sevgi sembolüdür Sevgili Peygamberimiz de bazen, aile bireylerine hediye vererek onları sevindirirdi Hediyeleşme konusunda da ümmetini teşvik ederdi O, aile içerisinde en büyük hediyenin sevgi olduğunu belirtmiştir
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ağu 2014
Yükleniyor...